вторник, 29 ноември 2011 г.

За управлението на спорта в България

Знаете че следя изявите на спортният министър Свилен Нейков, защото същият дава безумни пари на мафиотски спортни федерации като тази по ски. (Да си напазаруваш министър или как ските станаха новият любим спорт на държавата; Трима министри поеха ангажимент да съдействат за развитието на туризма в Банско и Разлог; Коментар на Концепция за детско-юношеския алпийски ски спорт в България)

Та въпреки тези прекрасни концепции едва 6% от българите в активна възраст спортуват ни информира министерството на спорта чрез в-к Дневник на 22 ное 2011.

И какво се обърка?!?! Не мога да разбера.

Смелият Свилен обаче не унива. Напротив, той прави конкурс и раздава на разни Пи-Ар рекламни фирми огромни средства за информационни кампании. Това го знам от служители на тези фирми: които са фрустрирани от грабежа и душевната мизерия на своите колеги, които се опитват да изпълнят обществената поръчка за 500, вместо за 50 000 лева. Ако не ми вярвате посетете специалния сайт www.zastrashen.bg., част от проекта „Никога не е късно за ново начало”. Съшият не работи към 26 Ноември 2011 г., въпреки че за неговот съществуване ни съобщава Прессъобщение на МФВС от 22.11.2011.

Ето и цитираните статии:



Само 6% от българите в работоспособна възраст (18 - 65 г.) спортуват редовно. Това показват резултатите от проучването на министерството на спорта по проекта "Никога не е късно за ново начало". В минали години в България са спортували 45% от хората в активна възраст. В стремежа си да накара събуди интереса на повече хора министерството ще предостави часове за безплатен спорт на 28 места в страната.
Данните са притеснителни и разкриват част от проблемите в начина на живота на тези хора, както и липсата на информираност сред тях. В изследването са участвали 802 души, като 72% от тях твърдят, че чувстват умора, докато са на работа. Стресът засяга 68%, а 39% работят седнали.

Бившата атлетка Йорданка Благоева, която е едно от лицата на проекта, призова да се обърне внимание на необходимостта от спортуването. "Много лекари препоръчват на възрастните жени да спортуват срещу остеопороза. Първият ефект, който тези жени усещат, е психологическият", заяви тя.

Основните проблеми са тютюнопушенето и употребата на алкохол и прекалено много сол. Средно на ден българите в тази възраст минават по 3.87 км, което се равнява на 45-50 минути ходене. Над половината обаче прекарват свободното си време в пасивна почивка.

На базата на средните ръст и тегло е изчислено, че 34% са с наднормена телесна маса, 21% са затлъстели, а 2% са с тежка форма на затлъстяване. Данните показват също, че хората до 45 г. са в по-добро физическо състояние, но тези над 45 г. имат по-добра кислородна консумация.

Анкетираните са покрили няколко теста, единият от които е бил да пробягат 50 метра. Средното им време е 12,82 сек, като според специалистите това е два пъти по-бавно, отколкото при здравия човек. Работещите хора могат да скочат средно 147 см при дълъг скок от място.

Това е второто подобно проучване по програмата. Следващата стъпка на министерството е да предостави 28 спортни съоръжения в страната за безплатно ползване до края на февруари 2012 г. "Това е крачка напред към една реформа. Резултатите са под критичния минимум", каза спортният министър Свилен Нейков.

Министерството очаква да усвои 3.423 млн. лева европейски средства. Дотук са изразходвани по-малко от половината и са направени икономии за около 200 хил. лева, обясни говорителят на министерството Красимир Панов за dnevnik.bg. Всички средства са за изготвянето на проучванията, за направа на силна информационна кампания и за наем на 28-те съоръжения, в които хората ще могат да спортуват безплатно. Нейков обясни, че между 2014 и 2020 г. ще се усвояват европейски средства за развитието на масовия спорт.

Другата седмица ще бъде пуснат сайт на проекта, в който желаещите ще видят къде могат да спортуват. Лица на кампанията са Йорданка Благоева, Йордан Йовчев, Евгени Иванов, Константин Папазов, Евгения Раданова, Елис Гури и Симона Пейчева.

Божидар Къртунов
в-к Дневник
22 ное 2011, 14:44

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ НА МФВС
МФВС ОТВАРЯ СПОРТНИ ОБЕКТИ В СТРАНАТА ЗА БЕЗПЛАТНО ПОЛЗВАНЕ
Само 6% от работещите българи спортуват активно – сочи проучване, направено по проекта „Никога не е късно за ново начало”

Министерство на физическото възпитание и спорта стартира „Дни на отворените врати” на спортни обекти в големите градове на България. Инициативата е част от проекта „Никога не е късно за ново начало”, който се изпълнява от МФВС с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Ръководител на проекта е г-жа Соня Костова, директор на дирекция „Административно и правно обслужване” в МФВС.
Всички желаещи ще имат възможност напълно безплатно да посетят общо 28 избрани спортни зали и комплекси и да изберат предпочитания от тях и техните близки спорт. До края на месец февруари 2012 г. всеки обект ще бъде отворен по 150 часа, след предварително зададен график. Футбол, волейбол, баскетбол, лека атлетика, хандбал, шорттрек, фигурно пързаляне, тенис на маса, фитнес, спортни танци, бокс, фехтовка, аеробика, тенис, мини-голф, бадмингтон и вдигане на тежести са само част от спортовете, които всеки желаещ ще може да практикува в рамките на кампанията.
„С този проект искаме да покажем, че спортът е чудо, което може да направи личността по-трудоспособна, заяви министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков. – С осъществяването на проекта правим крачка напред, крачка към една реформа, промяна в начина на живот на хората в трудоспособна възраст. По никакъв начин не можем да бъдем работоспособни на работното си място, ако не се занимаваме със спорт. Спортът е основна характеристика, която присъства в ежедневието на всеки човек. Затова никога не е късно за ново начало – защото основната роля на спорта е да осигурява необходимата двигателна активност за здраве, за просперитет на човечеството и поведение на работното място. Тук е мястото да благодаря на нашите спортисти и треньори, които са лица на проекта и ще помагат в процеса на неговото осъществяване. От 2014 - 2020 г. Министерството на физическото възпитание и спорта ще усвоява значителни средства по европейски програми, което се случва за първи път. Мисля, че можем да помогнем на всички в трудоспособна възраст активно да се занимават със спорт. Предполагам, че ще успеем да привлечем много хора, които да разберат ползата и необходимостта от спорта. Пожелавам на добър час и дано всички заедно успеем да реализираме този проект.”
Едва 6% от работещите българи практикуват спорт, сочат данни от Националното представително изследване за физическата дееспособност, което обхваща трудоспособното население на страната на възраст между 18 и 65 години и също е част от проекта „Никога не е късно за ново начало”. Изследването бе представено от Петър Живков, заместник директор на агенция МБМД. За сравнение, в миналото спортуващите българи са били 45%. Констатирано е, че други 45% от трудоспособното население на България пушат, 40% употребяват алкохол, а 20% употребяват сол над нормалното. Анализът показва още, че 57% от работещите българи извършват физическа активност на работното място, 39% работят предимно седнали, а 4% - прави. По време на работа 68% от хората са подложени на стрес, а 72% от анкетираните признават, че изпитват умора на работното място. Хората в трудоспособна възраст у нас, които извършват работа, свързана с използването на компютър са 42%. Българите в активна възраст изминават средно по 3 километра и 870 метра на ден, но повече от половината от анкетираните прекарват свободното си време в пасивна почивка.
Социологическото изследване дава представа и за здравословното състояние на работещите у нас. 13% от тях споделят, че имат оплаквания от медицински характер. 17% страдат от заболявания в момента, а 9% са имали сериозни заболявания в миналото.
18% от населението в трудоспособна възраст има наследствена обремененост от хипертония, 6% - от исхемична болест на сърцето, 5% - от мозъчно-съдови заболявания, а 8% - от диабет. 4% от изследваните са с диагноза захарен диабет.
Средните ръст и тегло на българина в активна възраст са съответно 169 см и 75 кг, като при мъжете тези показатели са 174 см и 81 кг, а при жените – 163 см и 69 кг. Младите хора са с най-висок ръст. Тенденция е с повишаване на възрастта теглото да се увеличава.
На базата на ръста и теглото е изчислен индексът на телесна маса. Данните показват, че 34% от анкетираните са с наднормена телесна маса, 21% са затлъстели, а 2% са с тежка форма на затлъстяване. Едва 4% от трудоспособните българи са с телесна маса под нормата, а 39% са с нормални показатели на ръста спрямо теглото си.
Важна част от проекта „Никога не е късно за ново начало” са и трите кампании за популяризиране на масовия спорт, които ще се проведат в периода ноември 2011 – февруари 2012 г. и ще обхванат всички региони на страната. Работещите българи ще бъдат привлечени към спортните комплекси, стадиони и зали, за да се включат в инициативите на МФВС заедно с най-големите спортисти и треньори на България като Йордан Йовчев, Евгени Иванов, Константин Папазов, Йорданка Благоева, Евгения Раданова, Симона Пейчева, Елис Гури и др.
Проектът вече има facebook страница, а следващата седмица ще бъде активиран и специалният сайт www.zastrashen.bg.
Министерството на физическото възпитание и спорта ще усвои 3 423 275.26 лева за реализиране на проекта „Никога не е късно за ново начало”. В неговия край ще бъде направено заключително изследване за ефекта от реализирането му и ще бъдат създадени национални програми за спорт, двигателна активност и социален туризъм.

Забележка: На Интернет страницата на МФВС може да намерите презентацията на Националното представително изследване за физическата дееспособност на българите и график със спортните обекти в страната, на които се организират „Дни на отворените врати”.

Прессъобщение на МФВС
22.11.2011


Министър Свилен Нейков: Парите за спорт са повече тази година
изпрати на приятел Printer friendly версия

Министърът на спорта Свилен Нейков обясни в предаването "Здравей, българия" на "Нова телевизия", че предвидените средства за спорта в държавния бюджет за 2012 година са 37,8 милиона лева, което е увеличение с 3 милиона лева спрямо тази година.

"Тук можем да кажем обаче, че това, което е в повече, един милион и 500 хиляди ще бъдат отделени за новите 2 спортни училища, които ние приехме - това са на Русе и на Плевен. Отделно 500 хиляди ще се отделят за новия антидопингов център, който в момента строим и някъде април месец очакваме той да бъде готов.

Останалите един милион ще бъдат разпределени - 600 хиляди за олимпийска подготовка, знаем, че има догодина Олимпийски игри в Лондон, 200 хиляди за програма за хора с увреждания и останалата част ще отидат за наеми за новите придобити обекти от отбраната", обясни Нейков. Приоритетът на спортния бюджет за догодина повече към професионалния спорт.

"В момента повече към професионалния и е ясно защо. От една страна, това са олимпийските игри, които ни предстоят, като насока, а, от друга страна, ние вече масовия спорт си го развиваме успоредно с елитния. Какво искам да кажа - че в момента стартира една програма, европейска, по европейски проект "Никога не е късно за ново начало", където ние ще се опитаме да предоставим 150 часа на спортна площадка, имаме 28 такива, които да бъдат безплатни за гражданите и да ползват спортните бази и съоръжения на територията на страната. Отделно имаме други програми, които са свързани със спорта - "Научи се да караш ски", "Научи се да плуваш", които сме ги доразвили, обогатили сме ги с много повече хора като участници. Така че масовият спорт представлява една много важна част за нас в следващата година", обясни Нейков.

"Спортът е приоритет. Парите обаче никога не достигат, защото знаете, че материалната база, с която разполага България, все още не е толкова добра. Но искам да кажа, че в условия на криза ние направихме много спортни обекти до момента. Значи, това са националните бази "Белмекен спорт палас", зала "Раковски"...", допълни той.

Нейков очаква достойно представяне на състезателите от 7-8 вида спорт на Олимпиадата в Лондон.

"Това са борба, художествена гимнастика. Очакваме от леката атлетика, очакваме от спортната стрелба, очакваме от бокса, очакваме от, да кажем, нашия волейболен отбор да се класира и, защо не, да се класира напред", каза Нейков. Министърът обави още, че за развитието на младите таланти във футбола ще бъдат отделени 250-300 хиляди лева.

"Най-важното е в момента да инвестираме в нашите бъдещи футболисти, в детско-юношеския спорт, детския футбол,където ще излязат новите Стоичков, Бербатов или пък Тодор Янчев, Христо Йовов, които вчера бяха с нас на кампанията "Децата и футбола". Догодина искаме да инвестираме повече от 250-300 хиляди, за да може да увеличим бройката, да стане по-добра организацията и бройката на децата, които ще бъдат ангажирани в тази кампания", каза той.

Нейков каза още, че в момента се работи усилено по проекта за нов национален стадион. "Ще бъде обявен конкурс и естествено архитектите ще си кажат тежката дума. Както знаете, имахме идеен проект, който беше представен. Той трябва да бъде съобразен с инфраструктурата, с останалите обекти, които се намират на територията, където ще бъде той построен, така че да бъде комуникативен и наистина да може да направи заетост от хора, които да работят вътре, от една страна, от друга страна, инфраструктурата, която ще бъде направена, действително да може да обогати съответно района.

"Има краен срок. Принципно знаем, че за построяването на един такъв стадион са необходими около две години, две години и половина. Оттук нататък всичко зависи от продължителността на процедурите, колко ще се забавим като администрация, за да може да направим първата копка и да стартира. Всичко това, което правим, всичко това, което строим, отговаря на световните и европейски изисквания във всяка една база, която строим, така че при всички случаи той ще отговаря на тези условия. Това значи, че ще бъде по-голям, това значи, че ще бъде 80 процента покрит с козирка, съблекални, също така паркоместата. Освен това два тренировъчни стадиона...", каза Нейков.

Той засегна и сутациията около клубния стадион на ЦСКА "Българска армия" и базата на "червените" на Панчарево. "Има едни минимални задължения, които трябва да направят ЦСКА към министерството, т.е. към държавата, и ние сме готови за подписване на договор, за да осъществим решението на Министерски съвет", каза Нейков.

БТА
17 ноември 2011

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ