събота, 2 януари 2010 г.

БФСки раздава пари на близки фирми

Публикувам тази статия, защото е важно да се знае, пък и ме обвиняват, че съм пристрастен, та за това източникът вече е в-к "Дневник".

Връзка

С курсив е моят коментар.

Фирми, близки до председателя на Българската федерация по ски Цеко Минев, ще усвоят основната част от средствата по програмата "Научи се да караш ски" на стойност 400 хиляди лева.

Министерството на спорта предоставя средствата на БФСки, а те ги харчат.

Ски обучението ще се извършва от "Витоша ски училища". Тя е 80% притежание на собственика на лифтовете "Витоша ски", която се свързва с Цеко Минев. Транспортът ще се извършва от "Балкан холидейз", чийто управител е съпругата на Минев - Радка Минева.

От известно време "Витоша ски училища" е в конфликт с училищата, обединени в Сдружението на витошките ски и сноуборд училища. Там членуват "Мачирски", "Мотен", "Марина", "Дино ски колеж", "Де Люси", "Атмосфера" и др. Те се оплакват от дискриминация заради увеличението на цените на сезонните лифт карти за ски учители на 2000 лв., предприето от "Витоша ски".

Интерес за участие в проекта са изявили и останалите ски училища на Витоша, но не са избрани, поясни в четвъртък Цеко Минев. "Получихме молби от няколко ски училища на Витоша, че искат да обучават деца, но капацитетът им е 50 човека всяко. Самостоятелно те не могат да се справят с комплексното обслужване на децата, а федерацията носи отговорност за всичко това, каза той.

Още 35 хиляди лева са одобрени от Министерството на образованието, което се ангажира да се включи с общо 200 хил. лв., твърдят от БФСки.

Второто издание на проекта "Научи се да караш ски" ще стартира на 4 януари, като в продължение на три месеца безплатно обучение в ски техника ще преминат близо 3500 деца от училища в столичните квартали Витоша, Младост, Панчарево и Триадица.

"Изборът на училищата сме направили на териториален принцип в прилежащите до планината райони", обясни Ваня Кастрева от Регионалния инспекторат по образование София.

София има и друг квартали, но ...

... "Така хората се насърчават да води здравословен начин на живот". Много похвално, но като спонсорът на програмата е Nestle, какво здравословно хранене, какъв живот.

Всяка седмица от януари до април в планината ще се качват по 350 деца, като за всички е осигурен транспорт от училищата до Симеоновски лифт, с който децата ще бъдат извозвани до Алеко. От родителите се изисква само да попълнят декларация за съгласие с правилата, които техните деца, а и самите те трябва да спазват в планината.

Тук искам да отбележа, че за първи път големи групи с деца ще бъдат извозвани с с кабинковия лифт. Това до сега не е правено от съображения за сигурност, тъй като не може да се осигури придружител на всеки 5 деца, който да се вози с тях и да ги контролира (пътуването е около 30 мин, а капацитетът на кабината 6 души). На първо място децата може да изпаднат в паника при спиране на лифта или силен вятър. Опасно е също така да не се опитат да отворят вратите на кабината и тем подобни. Като знаем дисциплината на децата ми се струва, че това е малко рисковано.

Миналата зима обучение в "Научи се да караш ски" се включиха 3500 деца. "Идеята е програмата да обхване районите в Смолян, Чепеларе, Банско и Самоков, каза Минев. - Твърде късно обаче започнахме преговорите с общините и затова най-вероятно нещата при тях ще тръгнат от догодина, когато средствата по тази програма ще залегнат в бюджета на Министерството на спорта".

Интересно, еми защо сте започнали късно да преговаряте, пак лъжи.

6 коментара:

  1. "От известно време "Витоша ски училища" е в конфликт с училищата, обединени в Сдружението на витошките ски и сноуборд училища. Там членуват "Мачирски", "Мотен", "Марина", "Дино ски колеж", "Де Люси", "Атмосфера" и др. Те се оплакват от дискриминация заради увеличението на цените на сезонните лифт карти за ски учители на 2000 лв., предприето от "Витоша ски".
    ПРЕДЕЛНО ЯСНО Е, ЧЕ ПО-ДОБРАТА УСЛУГА СТРУВА ПО-СКЪПО. АЗ ЛИЧНО ПРЕДПОЧИТАМ ДЕТЕТО МИ ДА Е В СКИ УЧИЛИЩЕТО НА "ВИТОША СКИ". ОРГАНИЗАЦИОЯТА ИМ Е НА НИВО. ЖАЛКО, ЧЕ ВСЕ ОЩЕ НЯМА ДОСТАТЪЧНО СНЯГ И ТАЗИ ГОДИНА НЕ Е ЯСНО ДАЛИ ПРИРОДАТА НЯМА ДА ОСУЕТИ УЧИЛИЩЕТО НА ДЕЦАТА. КОЛКОТО ДО ЦЕНАТА НА КАРТИТЕ, ПОМИСЛЕТЕ, КОИ ОТ ОСТАНАЛИТЕ СЪЗДАВАТ ПОДОБНА ДОБРА ОРГАНИЗАЦИЯ, КАТО ТАЗИ НА "ВИТОША СКИ". ЕСТЕСТВЕНО Е, КОЙТО ИМА ВЛАГА ПАРИ И ДАВА ДОБРО КАЧЕСТВО И ДА ПОЛУЧАВА ПОВЕЧЕ. ДРУГОТО Е ПОПУЛИЗЪМ ЗА ВРЕМЕТО НА СОЦИАЛИЗМА.

    ОтговорИзтриване
  2. Като става стана дума за "Витоша ски", пак ми се иска да запитам, може ли някой да ми отговори аргументирано, защо им трябваше на природозащитниците да вдигат шум, в резултат на което старите ски съоръжения не бяха обновени? Кой губи и кой печели от толкова много приказки? Във всички случаи, печелившите не сме ние, които обичаме нашата Витоша и искаме не другаде, а именно на Витоша да караме ски.

    ОтговорИзтриване
  3. На първо място не еколозите, а законът не даде възможност на „Витоша ски” да постави нови съоръжения.
    На второ място, явно сте напълно незапозната с намеренията на въпросното дружество и поради това ви се струва, че те искат „само да подменят остарелите съоръжения”. Това уви не е така и за да придобиете по-дълбоко познаване на проблематиката ви предлагам да прочете моето „Становище”, за да се запознаете какво в същност се планира, но за да вникнете в материала се налага да познавате поне малко ситуацията на Витоша и въобще планината като такава.
    Трето, разбира се, че общината отнема едно социално право, една придобива за гражданите и тя е виновна, спор няма. Но през краткия си опит като стажант два пъти трябваше да участвам в преговори със СТОлична община и ми направи впечатление, че колкото и негативно мнение да имах за техничния административен капацитет, компетентност и корумпираност, то те успяха да го надмината. Е да, в единия случай ставаше въпрос за някакви си мижави 4-5 милиона евро, но в другия сумата надхвърляше 100 и се касаеше за проект от изключително обществено и политическо значение. Та въоръжен с тази опитност мога смело да заключа, че има достатъчно основания да се предположи с висока степен на сигурност, че въпросното спиране на автобусите (всичките до Витоша, а не само на №66) има по-далечни цели. От една страна, за да се използва това по-късно като аргумент в полза на „Витоша ски”, че видите ли хората няма как да се качат на планината, от друга, за да им натовари по-изнемощелия от топлата зима капацитет, от трета страна, за да се намести някоя частна фирма, която да предоставя услугата.

    Ще се съглася, че винаги си е най-хубаво с лифт човек да се кандилка нагоре по баира, но не защото е по-екологично (ако сте запозната с въглеродния отпечатък на един лифт, ще знаете, че той многократно надхвърля този на един съвременен автобус). Просто возенето с лифт е удоволствие. И то такова, за съжаление, което малко хора вече могат да си позволят в България. Това е и четвъртото проявление на проблема. След като същата тази община набързо продаде лифтовете, гражданите вече не могат да се възползват от едно дотирано съобщение с планината. По този начин, а и с последното си действие, тя извади парка от мрежата на градския транспорт и практически го изолира от градската среда. Това е престъпно и абсолютно нечувано. Но кой има интерес...

    Ще ви помоля да четете повече, да мислите и да се опитате да разгледате проблема с Витоша не просто от някаква си криворазбрана екологична гледна точка. Тук говорим за социално-урбанистично развитие, за проблематиката на предвижването на хората и достъпността на планината, за корпоративните икономически интереси и как те се конфронтират с обществените, за спазването на законите и нормите, за това как гражданите искаме да ползваме една духовна и рекреационна среда. Защото ако не обърнете внимание на тези въпроси заниманието на писане тук става напълно безсмислено. Дебатът е нужен и се радвам, че ви провокирам, но ако човек не познава планината, ако не се интересува от същината на случващото се, ако не се гледа голямата картина, но с внимание и поне малко компетентно отношение към доста съществените детайли, които старателно се прикриват от обществото, то просто ще си чешим езиците.

    ОтговорИзтриване
  4. Относно програмата „Научи се да караш ски” – ако не сте разбрали тя се финансира от държавата, чрез Министерството на физическото възпитание и спорта. Все пак като граждани, а още повече вие, щом сте журналист, трябва да се интересуваме защо и как се разходват парите. Да не мислите, че Цеко се бърка у джеба? Моля ви се, няма такова нещо. Всичко си го плаща държавата и то без конкурс. Ще бъдат обучени 3000 деца. А държавата дава 400 000 лв. Това са им гарантирани пари, при положение, че през седмицата имат малко натоварване, а през сезон като този си е направо екстра "МаксСпорт" е осигурила безплатна екипировка, а "Витоша ски" дава безплатни карти. Само че, дайте да бъдем честни – "МаксСпорт" не събират пари за наем, но им идва реклама, пък и те също са свързани с Цеко Минев, другите спонсори също пускат по малко пари и в крайна сметка цялото мероприятие е много изгодно. Честно казано „Витоша ски” изкарват пари от това, но по-важното е, че се опитват да си развият бъдещ пазар. Никакъв алтруизъм няма тук. За това аз нямам намерение да ги възхвалявам, а искам, както и с всички други държавни харчове, това да се разпределя чрез конкурс. И защо трябва да се убиват малките ски училища, дребен бизнес, но все пак на него се крепят някакви хора. Моля, обърнете също така внимание, че критиката идва и от един сравнително уважаван всекидневник, така че сигурно има място да се замислим.

    ОтговорИзтриване
  5. Драги Любо,
    извинете ме за конкретността, но аз също съм запозната с въпроса. При това, пределно ясно Ви е, че въпросът бе повдигнат именно от еколозите, които, както е известно, също имат своите интереси. Известен Ви е и фактът, че решението не е окончателно и всички, които не само четем, но и мислим, знаем увлеченията на някои български природозащитни организации.
    Не го приемайте лично, но Вашите съждения, драги Любо, за твърде преднамерени.

    ОтговорИзтриване
  6. Само за протокола:
    Вие искате да се реализира проекта на "Витоша ски"? И то така, както те предлагат?

    Еколозите не са злодеи. Те зашитават обществения интерес, за разлика от много други.

    ОтговорИзтриване

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ