събота, 2 май 2009 г.

Дълъг сезон ?!? Кому е нужен?

Под радостното заглавие "СЕЗОНЪТ 2008/2009 ЗАВЪРШИ!" в сайта на Банско ски концесионерът Юлен ни съобщава, че на 12 април е бил последният ден "от още един прекрасен зимен сезон". Хвалбата продължава, като ни информират още, че сме изживели 5 месеца сезон.

Хубаво, така е, пет са месеците, ако и дните реално да са като за под 4, но това не е проблемът. Проблемът е защо ни е "супер мега страшен" курорт, защо ни е цялото това напъване и оране, когато в края на април, при перфектни условия за ски, съоръженията седят и пустеят. Просто на никой не му пука нито за ските, нито за това дали може да се кара, нито за децата и тн.

Винаги съм обяснявал, че в България условия за дълъг ски сезон няма и настоящата ситуация просто го потвърждава, защото дълъг сезон не означава до април, а от Ноември. Много е просто – на много места по света, включително и у нас, може да се кара ски до май. Проблемът е, че през май обаче на хората не им се карат ски. Да, на мен, на шепа хора, влюбени в ските, им се кара целогодишно, обаче на масовата публика през май им се ходи на море, а през ноември и декември на ски, а не като у нас, някъде към Коледа да са първите плахи опити за каране, при това с риск да се претрепеш по оголените камъни. Това факта


Ще кажете – какво гледаш Банско, това е имиджов курорт, за чужденци, там още в края на март вече никой няма. Така е, ами Витоша, нали Цеко Минев много иска да върне децата в планината, защо не им пусне Спас да се забавляват. Знам че на повечето от вас, като гледате уеб камерата на Алеко нещата може да ви се струват неубедителни и въпрки че много хора взират погледи нагоре към планината и виждат как още едно петно се е оголило, истината е различна - на Боби, на Спас и на котвата на Черни Връх условията са прекрасни, с малко пренасяне на сняг и Синята може да се експлоатира, доста е лесно, за Лале не видях.
Само че Цеко Минев и Витоша ски като едни радетели на ски спорта и на децата в планината затвориха всички съоръжения. след края на пролетната ваканция от кумува срама ги пуснаха за Великден и ни обещават, че и празничните майски дни ще ни зарадват.

Простата истина е, че хората не ги е еня, те не търсят устойчиво възвръщане на вложените средства, не се интересуват от клиента си или от популяризирането на спорта. защото всеки може съвсем спокойно да провери (било сам вкъщи с елката, било като подпита някой лифтаджия, било като подразбира нещо от икономика), че един лифт е на печалба от работата си след двайстия клиент с целодневна карта, някой дори и по малко, а влековете след седмия човек. Толкова хора веднага се събират, защото условията наистина са прекрасни, а посетителите на форума на БФССЕС винаги жадни за още. Впрочем така е всяка година, просто ние имам късен сезон - тоест през пролетта винаги остават огромни преспи, удобни за ски и е рядко те да са ограничени преди средата на май, но тогава хората мислят вече за море, както казах.

1 коментар:

  1. В допълнение към тази статия искам да цитирам две интересните мнения от форума на ski.bg – офицялния сайт на БФСки от темата „Bansko obiavava krai na sezona na 15ti vupreki che e obiaveno drugo!!!” В нея автора skibum критикува курорта, въпреки че навсякъде било обявено, че курорта ще работи до 30 Април, на 15 вече нищо не работи. По натам авторът пише „Такова чудо го няма никъде по света.
    ТАМ Ако пише дата -до тази дата ще се кара ще се обработват пистите и ще работат лифтовете ако ще да няма пукнат човек.
    В БГ правилата са сувсем други-побулгарени.
    Юлен явно е решил, че след ФИС състезанието парите са погълнати и няма нужда да се харчат повече и дръпват шалтера.
    А какво да правят скиорите, които са си купили сезонни карти, знаейки че ще се кара до края на Април.
    Компенсации??”

    Друг потребител, cdmb допълва „За жалост вчера срешнах по Русенската магистрала десетки Ромънски коли със ски на багажниците който явно ще останат доста зарадвани от тази информация,е нека да учакваме и догодина да дойдат на мартенско -априлските намаления.”

    ОтговорИзтриване

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ