вторник, 22 май 2012 г.

Глобъл Пропърти Консулт

СТАТИЯТА НЕ Е ДОВЪРШЕНА!!!
Реших да напиша нещичко за прекрасната фирма Глобъл Пропърти Консулт ООД.  Тя се очертава като основната хранилка на ГЕРБ в горския сектор и като такава определено заслужава внимание. 

Не съм супер спец по дърводобива, но гледам, че името на тази компания се споменава твърде често. Пръв за нея заговори Димитър Джоков, горски предприемач, член на управителния съвет на лесовъдската организация БУЛПРОФОР — Сдружение на лесовъдите на частна практика и горските предприемачи и коалицията "Да спасим горското предприемачество в България". Според него „несъмнено става дума за обръчи от фирми на пак Емил Димитров“. Това той каза пред блога "Отворен парламент — граждански гласове".

След пресконференцията на Джоков, аз написах една статия, където само маркирах същата фирма.  Реално това изказване потвърди една циркулираща теза, че „тънките поправки“ за трасетата на ски пистите са само капка в мръсната локваЛесовъдите (представляващи около 30 000 работиници и техните сем) казаха една основна истина:  гората ще се сече яко, защото кинти няма в държавата.  Като хранилка на властта те посочиха ГЛОБАЛ ПРОПЪРТИ КОНСУЛТ ООД, която става основен играч в бизнеса с дърводобива.  Това е резултатът от измененията на Закона за горите и цялостната политика на министър Мирослав Найденов.  Всички тези корупционни практики затрудняват бизнес на обикновенните малки фирми с до 50 човека персонал и те ще са най-губещи.

Междо другото само да спомена, че лесовъдите се изказват доста остро против готвените промени в Закона за горите. Наредба за възлагане на дейности и добив от горите в сила от 6.12.2011 г, ограничава малки фирми, а с нея се цели отдаването на 25% от най-качествената гора на минимални цени, на 15 год концесии (дългосрочни договори) на няколко големи акули (Валентин Златев, Емил Димитров, Гриша Ганчев и др.).  Горските предприемачи и лесовъдите първи заговориха и за „„стратегическите партньори”, чрез ловните олигарси, арендували огромни държавни територии или по всички възможни начини“.  Те не могат да се прекратят от следващото правителство и се подготвят жестоки сечи (както е видно от заповедта на дир на югозападен държавно предприятие – ще се поставят условия за оборот от 20 мил лева и инвестиции 50, което е непосилно за нормални фирми (20 пъти по-малки са срединте фирми в бранша).  И на "фона" на всичко това се подготвят и очевидни действия и в националните паркове (друга институция).

Сега
пръв за неяГлобъл Пропърти Консулт" (повече за тази красна фирма, как сече и унищожава гори и планини четете ТУК и ТУК),

Предмета на дейност на Глобал Протърти Консулт е опвече от изненадващ, предвид дейността ѝ в горския сектор, а именно:
PEKЛAMA, ПEЧAT И ИЗPAБOTBAHE HA PEKЛAMHИ MATEPИAЛИ, ПOKУПKA HA CTOKИ И BEЩИ C ЦEЛ ПPOДAЖБA B ПЪPBOHAЧAЛEH, ПPEPAБOTEH ИЛИ OБPAБOTEH BИД, ПPOИЗBOДCTBO HA CTOKИ C ЦEЛ ПPOДAЖБA, BHOC, ИЗHOC, TЪPГOBCKO ПPEДCTABИTEЛCTBO И ПOCPEДHИЧECTBO, KOMИCИOHHA, CПEДИЦИOHHA, CKЛAДOBA И ПPEBOЗHA ДEЙHOCT, ЛИЦEHЗИOHHA ДEЙHOCT, ДEЙHOCT B OБЛACTTA HA ABTOPCKИTE ПPABA, ИHTEЛEKTУAЛHA COБCTBEHOCT, COФTУEPHИ УCЛУГИ, XOTEЛИEPCKИ, TУPИCTИЧECKИ, PEKЛAMHИ, ИHФOPMAЦИOHHИ, ПPOГPAMHИ, ИMПPECAPCKИ ИЛИ ДPУГИ УCЛУГИ, ЛИЗИHГOBA ДEЙHOCT, ПOKУПKA, CTPOEЖ ИЛИ OБЗABEЖДAHE HA HEДBИЖИMИ ИMOTИ C ЦEЛ ПPOДAЖБA, MAPKETИHГ, KOHCУЛTAHTCKA ДEЙHOCT И BCИЧKИ ДEЙHOCTИ, KOИTO HE CA ЗAБPAHEHИ CЪC ЗAKOH.

Съдружници са:
АТАНАС ИВАНОВ, Размер на дялово участие: 2500 лв. (50%)
ДЕЯН ДОБРЕВ, Размер на дялово участие: 2500 лв. (50%)

Фирмата съществува от 2003, но чак 2010 е регистрирана по ДДС на следния адрес:
ГР.СОФИЯ бул. БЪЛГАРИЯ бл.60 вх.Г ет.7 ап.43 (на същият адрес е регистрирано и СТЕЙДЖ ДЕКОР ООД на СИЛВИЯ ИВАНОВА и АТАНАС ИВАНОВ и КИПАРИС ЕООД отново собственик на Атанас Иванов. Изглежда същият има съществено влияние във върпосния кръг от фирми. Бизнес кръгът вклячва също и АГРОИНВЕСТ - АИ ЕООД и ТОП-АТЛАС ООД)

Global Property Cosult

11. Предложение от „Глобал Пропърти Консулт” ООД за почистване на пустеещи пасища с храсти от нежелана храстова растителност.
Внася: Кмета на общината

Р Е Ш Е Н И Е № 39

На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА Общински съвет-Кайнарджа:
1.Дава принципно съгласие „Глобал Пропърти Консулт”ООД да храстова растителност включително отстранява и извозва отпадната биомаса.
2. Възлага на кмета да извършва съответните действия по сключване на договор с „Глобал Пропърти Консулт”ООД.

неделя, 20 май 2012 г.

Актуални схеми и механизми за корупционни практики в горския сектор

Публикувам един много интересн материал, озаглавен Актуални схеми и механизми за корупционни практики в горския сектор.  Същият е плод на усилията на Коалицията на браншовите организации от горския сектор и професионалната браншова организация на лесовъди и други специалисти - БУЛПРОФОР.  Те доста яростно се съпротивляват на новия Закон за горите, което ясно показва, че той е лобистки и анти-национален.  А ето и самия текст:

сряда, 16 май 2012 г.

Нелегитимният президент

Докато се морях с други работи, вчера е бил един от малкото работни дни за президента на БФСки - Цеко Минев.  Дет се вика, всеки трябва да подработва по малко, та и той вчера е председателствал общото събраните на ски федерацията ни.  И за пореден път под неговото вещо ръководство, присъствалите в залата клубове са били по-малко от половината.  Такие брат дела...

Просто е интересно да се знае, че радетелят не намира добър прием сред своите.  Кой тогава е против ските?

Асен Генов: Въпросите, на които Цеко Минев не пожела да отгово...

Асен Генов: Въпросите, на които Цеко Минев не пожела да отгово...: Източник След 2-3 седмично чакане моята "връзка" в ПИБ, един от пиарите на Цеко Минев, ми се обади и ми каза: "Г-н Генов, за съжаление, ...

вторник, 8 май 2012 г.

България няма нужда от горски цар

Поредна силна подкрепа за Витоша и за борбата против Закона за горите от страна на Мартин Димитров и СДС. Все пак е добре, че по тази тема се изказват така остро, защото ситуацията е тежка.

А ето какво каза Мартин Димитров във видеото, което е много уместно: „Всяко нещо си има граници, а тук границите на разумното, на възможното е пресечена. Когато дадеш правомощия на един министър да прави каквот си иска извън законите това означава, че държавта като такава, започва да изчезва”.

Ето и самата статия:

понеделник, 7 май 2012 г.

ГЕРБ отвориха вратите на тежка корупция в управлението на горите

Публикувам позицията на председателя на СДС - Мартин Димитров по изменеията в Закона за горите, публикувана тук.

Управляващите отвориха широко портите за тежка корупция в управлението на горите. ГЕРБ олицетворяват в пълна степен максимата – „След нас и потоп”, и действат като за последно. Миналата седмица парламентарната комисия по земеделие и гори гласува на второ четене нови текстове по-скандални от самия законопроект. Депутати от ГЕРБ лично предложиха, освен ски писти и лифтове, в държавните гори да могат да се строят и лифтови станции и открити съоръжения за спортни, културни и религиозни нужди. Управляващите надскочиха себе си и дадоха път на безконтролната сеч и строежите из българските гори – промени, които обслужват интереса на едрите собственици на ски писти и голф игрища.

По време на гласуването на поправките в парламентарната комисия по земеделие и гори, по настояване на депутатите Емил Димитров и Десислава Танева, се запази възможността съществуващите писти да се отдават без търг или конкурс за ползване за 10 години на собствениците на лифтове и влекове. Освен това се дават и еднолични правомощия на земеделския министър да определя кой ще получи правото на ползване. Скандални по своята същност текстове, които принудиха десетки български граждани да излязат на улицата в знак на протест през последните месеци.

От промените ще се възползват и собствениците на голф игрища. С новите текстове земеделските земи ще могат да бъдат застроявани без да се променя предназначението им. Така земеделските земи ще си остават такива, независимо, че върху тях ще може да се разполагат голф игрища с прилежащите им клубове.

Предложените от ГЕРБ текстове разрешават и безконтролното изсичане на малки частни имоти до 2 хектара. Мнозинството, подкрепено от независими, премахна задължителния досега план и програма за изсичане на горски масиви. Липсата на достатъчно контрол от страна на регионалните дирекции по горите, които не разполагат с достатъчно служители, ще увеличи посичането на дървесни масиви в частните гори.

И не на последно място. С приетите промени ГЕРБ дадоха началото на разграбването на парчета от защитените природни паркове. Този законопроект дава път на тежките строителни машини да нагазят в парк Витоша. Настоящият план за управление на парка забранява всяко строителство, свързано с промяна предназначението на горите. С прилагането на новия закон, без да се наруши този план, ще могат да се издигнат нови ски-лифтове, голф игрища, басейни, ресторанти и дори магазини.

За ГЕРБ остана да съсипе и българските гори и планини. Управляващите останаха глухи за гласа на гражданите. Това е настъпление, което не може да позволим.

Ето защо, ние от СДС призоваваме управляващите да оттеглят скандалните поправки. Текстове, които ще създадат хаос и тежка корупция в управлението на малкото останали национални богатства в страната – българските гори и планини.

Законът за горите и защо е опасен

За мен, като човек с активна гражднаска позиция и известно разбиране на проблемите на ски спорта и законите, промените в Закона за горите са опасни в следните насоки:

1. Допускат се строежи в гори и земеделски земи по цяла България.  Така зейва огромна дупка в законодателството, а тези широки формулировки наистина позволяват всичко да се построи.  В закона няма никакви критерии, това ще става по-евтино отколкото в регулация, няма предвиден контрол.  Особено лесно и опасно ще става в частните земеделски земи и гори (които легално ще могат да се изсичат на голо).  Дори и да не се построи нещо, пак няма задължение за залесяване, тоест може само привидно да се заяви намерение, а целта да бъде сеч.  Каквото и да бъде разписано като подзаконова рамка, този закон ни връща в началото на 90те по тношение незаконното строителство.

2. Квази „концесия“ за ски курортите: само за тях има собствен ред, изключение от общия.  Така ще се заграби национален ресурс за жълти стотинки без процедура, без критерии, без търг, без годишни такси, без гаранции и механизми, без възможност за прекратяване. Лошото е, че това ще става именно в национални и природни паркове, съзадедени с толкова труд. Ако стимулът беше за наистина затънтени гори и планини, където хората нямат работа - да!  Но въпросът е, че това се прави на познати и известни места, които сами по себе си привличат хората и имат жив бизнес, които ще се затрие, там има инфраструктура, направена от държавата и служат за рекреация.  В тях така или иначе има значителен инвеститорски интерес и туризъм.  Отново държавата по корупционен метод ще дава блага с цел спекула.

3. Липсата на промяна на предназначението за нови строежи, специално в защитени територии ще отвори голяма пробойна в природозащитното законодателство. Възможните усложнения дори не мога да си ги представя.  Ясно е обаче, че тъй като територия остава гора, то всички ОВОС и оценки за съвестимост ще минават по-лесно (ако ги има), а в последствие на изсеченото най-вероятно ще могат да се правят и много други неща. Не мисля, че ще станем свидетели на хотели по планините, но по морето - да и то точно по заменените гори.

4. Дърводобива - дългосрочните наеми само за големите - Гриша Ганчев, В. Златев, Т Батков.  Отворен парламент са качили заповедта, която е просто абсурдна като изисквания, възможни само за олигарси.  Друга съществена ОПАСНОСТ - добив на дървесина от частни гори, без лесоустройствени планове и добив над прираста (това е просто върховната наглост). Връща се и комунизмът в горите, като държавните предприятия ще сека сами и ще определят кой каква дървесина да добива едностранно.  Това си е откровена корупция и хранилка за наши хора.  Същото е и строежа на ловно-стопански съоръжения, като те после пак ще отидат при свои хора.

А ето и по-подробен анализ:

събота, 5 май 2012 г.

ЗаВитоша - място за действие, основано от бордисти и скиори

За Витоша е място за информация и действие, което беше създадено в началото на ски-сезон 2011-2012 от група бордисти и някои скиори. Те се обединиха в инициативата „Карай За Витоша“ и постепенно организираха серия от мероприятия, чрез които искаха да повишат обществената чувствителност към проблемите със спрените лифтове на Витоша, незаконните действия на фирмата „Витоша ски“ АД, както и за изнудването, което те проведоха, за да се промени Законът за горите.

Тази неформална група от граждани (бордисти, скиори, байкъри, туристи, офроудъри и тн), насочва общественото внимание и гражднаската чувствителност към проблема на цялостния беззаконен начин на развитие на ски курортите в България, техния монопол и цените, които налагат. Гражданската група „ЗаВитоша“ съществува благодарение на Фейсбук връзката между хора с будна мисъл и съзнание за обществен дълг. Тя не е екологична формация, не събира и не получава пари, а всичко се прави на доброволен принцип и от хора ад хок. Това е гражданска инициатива и не застава срещу някаква или за някаква политическа партия, а иска ясна политика към планините и по-специално Витоша. „За Витоша” се опитва да покаже на хората, взимащи решения, че предложените законопроекти и облагодетелстването на определени хора, нямат обществена подкрепа и противоречат на държавностроителния интерес. Непосредствената цел пред групата е да привлече общественото внимание към протестите срещу предложените промени в Закона за горите и да покаже недоволството на гражданите от беззаконията на олигархията и сгрешения начин на правена на политика под диктат.

На сайта на кампанията можете да научите:

1. Промените в ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ са средство за застрояване на защитени територии и ценни гори. - Какво предвиждат те? - Защо с неприемливи? - Каква е алтернативата? - Как мога да помогна?


2. Държавните институции позволяват да ги ИЗНУДВАТ – поради безучастност или съпричастност? - Как е изнудвана държавата? - Каква е ролята на държавата? (да регулира, съблюдава, санкционира) - Защо безучастност = съпричастност? - Какво мога да направя?

3. Природен парк „Витоша“ е ЗАСТРАШЕН. - Как промените в закона биха повлияли на Парка? - Какъв е статута на Парка и какви закони го бранят? - Какво се опазва в Парка? - Какво мога да направя?

4. На Витоша се стимулира МОНОПОЛЪТ, не устойчивото развитие. - Какво показва, че на Витоша се цели монопол? - Какво значи устойчив курорт? - Може ли това да се постигне на Витоша? Как? - Какво мога да направя?

5. Новата ски зона Алеко НЕ Е ПО-ДОБРА за скиори и бордисти. - Как са позиционирани на новите лифтови станиции? - Липса на анализ на климатичните особености на Витоша - Изместване на центъра на курорта и игнориране на съществуващи удобства (близост на ски-училище, място за хранене, и др.)

6. Туризъм на Витоша има НЕ САМО през зимата. - Защо Витоша е важна като място за планински, не само ски туризъм? - Какъв туризъм/спорт може да се развива на Витоша?

7. Спестените пари - подарък за инвеститорите в УЩЪРБ на българите. - Как инвеститорите ще спестят от такси? - Къде/ как би трябвало/ могло да се използват тези такси?

8. Предлаганите промени поставят под въпрос оцеляването на ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ ГОРИ, не само тези на Витоша. - Какво влияние имат промените в закона върху частни гори? - Какви са вероятните сценарии? -

9. Незаконни действия на Витоша и (Пирин) - Има ли извършени нарушения на Витоша? - Каква е процедурата по приемане на нов план за Ски Зона Алеко? Има ли пропуски? (вкл. липса на основни документи, елементи в анализа и екологичната оценка и неспазване процедурите за обществен достъп до документите).

четвъртък, 3 май 2012 г.

И слепите прогледнаха ...

В.„Труд“, известен със силно позитивните си коментари по отношение лобистки закони в полза на псевдо-скиорската про олигархична теза прогледна... И то монументално. Щом те могат, защо и обществото не може да осъзнае, че промените в Закона за горите са вредни?!? Те няма да решат проблемите на ски спорта, а създават твърде много вратички, като торпилират националното законодателство в областта на възможностите за строежи в извън урбанизираните територии. А колкото до гората, нея пък кой я гледа...

Така некадърно написаните текстове дават възможност да си изсечете вашата частна гора, да направите нещо като футболно игрище, а към него виличка (даже може и басейн да си спретнете към нея!). Така нито ще плащате такса за промяна на предназначенитео, вкарване в регулация и прочее простотии и бюрократични занимавки, хем ще сте си изсекли гората и продали дървесината (за което по принцип има ограничения), хем ще сте си спретнали вила при това абсолютно ЗАКОННО.
 

Този абсурд просто е невъзможен, та чак децата го разбраха, глухите чуха за него, а слепите го провидяха. Обаче явно нашето общество е загубила всяка сетивна способност и нищо не може да го бутне. А колкото до депутатите - те са ясни...

А ето и самата статия:

Три големи червени хикса! Такава оценка заслужават част от последните спорни промени в Закона за горите и поправеният наскоро Закон за собствеността и ползването на земеделските земи.

Според поправките в Закона за горите, които предстои да се приемат окончателно в парламента, в бъдеще държавата ще може да строи ловни съоръжения върху частни гори, без да пита собствениците за разрешение. Това ще се случва, ако из частните лесове броди дивеч, отглеждан от държавните ловни стопанства. Предложението дойде от депутата на ГЕРБ и запален ловец Емил Димитров.

Досега законът изрично предвиждаше държавата да сключва договори с частните собственици, преди да строи. Дали от недоглеждане, дали от други подбуди, но и депутатите от опозицията не обърнаха внимание на поправката и текстът вече мина на два пъти през аграрната комисия в парламента.

Погазва се конституцията

Първи внимание върху скандалния текст обърнаха еколозите от Коалиция "Да остане природа в България". В отворено писмо до президента, премиера и медиите природозащитниците подчертават, че се нарушава чл. 17 от конституцията за неприкосновеност на частната собственост. Съгласно закона за лова под ловно-стопански съоръжения се разбира чакал (дървени бараки, в които ловецът дебне и изчаква дивеча), хранилки, солища, калища, водопоища. Реално съществува хипотезата държавата да ползва част от горите на гражданите, дори безвъзмездно, след като занапред няма да е длъжна да ги информира и да сключва договори с тях.
Не са за подценяване и по-далечните притеснения на еколозите в бъдеще законът да се прочете така, както дяволът чете евангелието. И под претекст за ловно-стопанско съоръжение да изникне цяла хижа например.

"Труд" направи многократни опити да се свърже с депутата Емил Димитров, за да мотивира предложението си, но той не отговори нито веднъж на мобилния си телефон. От Изпълнителната агенция по горите отказаха коментар с мотив, че предложението е дошло от народни представители, а не от експертите на горското ведомство.
Поправката е спорна, дори лобистка и според горския експерт от ГЕРБ Георги Костов, който за година бе зам.-министър на земеделието. Именно той написа чисто нов закон за горите, който в момента се прекроява. "Ако човек има частна собственост гора и тя попада в територията на държавна дивечовъдна станция, ловно стопанство или държавен дивечовъден участък, той губи правата си върху нея, защото върху тази гора, без да го питат и информират, ще може да се изграждат ловно-стопански съоръжения - нещо, което мисля, че е и противоконституционно като подход. Т.е. избягва се от въпроса за равенството и децентрализацията, като се дават значително повече правомощия на търговски дружества, каквито са държавните горски предприятия и техни служители да налагат правила, да контролират останалите играчи на пазара, колкото и да са малки те", коментира Костов.

Частниците - вън от дърводобива

Другият голям Х са абсурдните мераци на държавата да изтласка частните фирми от горите. "Труд" подробно проследи цялата сага, в която държавата се опита да даде неограничени права на над 100-те си държавни горски стопанства да секат навсякъде в ущърб на частния бизнес. В един момент бе направен опит направо да се върне комунизмът в горите. Агенцията по горите бе най-дръзка през декември м. г., когато покрай промените за ски лифтовете и пистите записа в поправките възможността държавните фирми да секат без никакви ограничения. Въобще не бе помислено как държавните дружества хем ще правят търгове за възлагане на дърводобив, хем ще се състезават с частниците, за да получат терени за сеч. След серия от протести на частните предприемачи и извънредни срещи с министъра на земеделието Мирослав Найденов даде обещание, че държавните предприятия ще секат само до 30% от дървесината, попадаща на територията им. Подчертаваше се, че държавните секачи ще добиват само болна дървесина или пострадала от природни бедствия, а качествената суровина ще е за предприемачите.

Да, ама не! Финалният текст вече е разписан. Там въпросните до 30% реално фигурират, но те не се отнасят за болни или обрулени от бури и урагани дървета, а за качествена дървесина, която за капак на всичко ще се добива без търг или конкурс от държавните дружества. Териториите, в които ще секат държавните стопанства, ще се определят не чрез търг и конкурс, а от изпълнителния директор на държавната фирма след съгласуване с министъра на земеделието и храните.

Категорично може да се каже - държавата яко отхапа от сечта далеч над споменатите 30%. Чак над този праг е разписано, че ще се секат болни дървета. Освен това държавните фирми получават правото да изсичат държавните горски терени, чийто статут се променя в строителни площадки, след като са закупени от частни лица. В тези случаи дървесината ще остава за държавата, а не за частното лице, което придобива гората. Държавата ще сече и в случаите, когато нито една частна фирма не се е явила на търг за дърводобив.

"Готвим се за протест в деня на гласуване на промените в парламента. Текстовете ясно показват, че държавните фирми ще добиват много повече от 30% качествена дървесина, което е в разрез с дадените пред нас обещания", коментира пред "Труд" Антоний Стефанов от коалиция "Да спасим горското предприемачество".

Комасацията

Частната инициатива и частната собственост изглеждат празни понятия не само когато става дума за горите, но и за земеделските земи. Преди две години депутатите на ГЕРБ Десислава Танева, Стоян Гюзелев и Димитър Аврамов вкараха в закона т. нар. комасация на ползването. На човешки език това означава, че пустеещите ниви или тези, чиито собственици не са обявили, че ще ги обработват пред общинската служба по земеделие, ще се разпределят пропорционално между арендаторите в землището. С други думи неприкосновеността на частната собственост престава да важи и нивата директно се взима от друг арендатор.

Парадоксът е, че често пъти собствениците на ниви дори не знаят, че всяка година трябва да отидат до общината и да пуснат декларация, че ще обработват нивите на дедите си. Ако няма такава декларация, арендаторът има право да засее земята, а собствениците не могат да го изгонят. Този спорен текст бе прекроен пак от парламента на 14 март по инициатива на депутата от ГЕРБ Владимир Тошев, но бе пипнат само срокът за подаване на декларациите, който вече ще изтича на 31 юли.

От министерството на земеделието са категорични, че в случая не може да става и въпрос за заграбване на чужда земя. Юристите му се облягат на римското право - земята трябва да се обработва, а не да пустее. Освен това след пропорционалното завземане на нивите кметовете трябва да разкрият извънбюджетна сметка, в която арендаторите да платят аренда на собственика, чиито земи обработват. Масово обаче такива сметки липсват, а агроведомството прехвърля топката към кметовете, които не изпълняват закона. За хиксовете винаги се намират виновници, но обикновено не истинските.

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ