петък, 20 май 2011 г.

Пускат безплатен автобус до Витоша за почивните дни

Публикувам една интересна новина. Не знам какъв ще е ефектът, а като гледам коментарите от долу, ми прави впечатление, че има много негативно отношение. Безспорно е обаче едно – използването на обществен транспорт в рамките на Парк Витоша следва да бъде засилено за сметка на личните автомобили. Друг е въпросът, дали тази безплатна линия няма да нарушава определени правила на свободната конкуренция и дали няма да има обсебване на публично пространство за сметка на голяма корпорация. Факт е обаче, че маршрутът е добър, а ако се допускат и велосипеди (дано и самите превозни средства го позволяват без проблем) ще бъде много приятно човек да се възползва от него.
Може би следва да се предвиди и спирка на „Бялата вода” и може би една в Бояна.


http://news.ibox.bg/news/id_140920706

18.05.2011, 15:02

Безплатна автобусна линия до Витоша през почивните дни. Маршрутът ще се експлоатира от "Столичен автотранспорт" и ще се плаща от верига супермаркети, информира БНР.

"Зелената линия" ще е по маршрут от стадион "Васил Левски", бул. "България", кв. "Бояна" до "Златните мостове" със спирки в началото и в края на маршрута и с две междинни - на бул. "Гоце Делчев" и "Дендрариума".

Веригата супермаркети ще плаща разходите за двата сутрешни и трите следобедни курса, а пътниците ще получават билети от шофьора, тъй като според нормативните изисквания това е превозният документ, срещу който са застраховани при пътуване. За билетите няма да се плаща допълнително.

От веригата обмислят при успех на инициативата да бъдат пуснати автобуси и към "Щастливеца". "Зелена линия" е инициатива на веригата от супермаркети в почти всички европейски страни, където тя има свои магазини. Общо 175 са автобусите към природни паркове, които се движат за сметка на компанията.

понеделник, 16 май 2011 г.

МОСВ настоява за промяна на проекта за ски зона "Алеко"

Публикувам една актуална статия от Медияпул (с някои съкращения)
http://mediapool.bg/show/?storyid=179536&srcpos=5


Планът за разширение на съществуващата ски зона на Витоша, изготвен от инвеститора "Витоша ски", все пак трябва да се промени – това е становището на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), което ще бъде изпратено до Върховния административен съд (ВАС) тази или следващата седмица, научи Mediapool. Инвеститорът има право да обжалва, което ще забави плановете му за модернизация на ски зона "Алеко" с месеци. Другият вариант е да се преправи проектът, така че да отговаря на Плана за управление на Природен парк "Витоша" и еконормите за защита на зони и видове.

...

Проектът получи положителна екооценка от РИОСВ София, но тя бе отменена от министър Нона Караджова след жалби на Държавна агенция по горите, директора на дирекция Природен парк “Витоша”, Сдружение “Витоша ски и сноуборд училища” и WFF Дунавско-Карпатска програма. "Витоша ски" обжалва решението на Караджова и две инстанции на ВАС се произнесоха в негова полза. Решението на съда обаче гласеше, че жалбите на Агенция по горите и на дирекция Природен парк "Витоша" са недопустими и не трябва да се взимат предвид.

"Съобразили сме се с решението на съда, но все пак остават две жалби, които са допустими, а и самият план противоречи на българското екологично законодателство, така че трябва да се промени", коментираха от МОСВ пред Mediapool.

Фирма "Витоша ски" има общи собственици с "Юлен" АД – концесионерът на ски зона Банско. По данни на граждански организации "Юлен" е унищожил и застроил близо двойно по-голяма площ гори и земи в планината от предвидените в договора за държавата. Щетите за бюджета са от 100 000 до 500 000 годишно, а заради еко нарушенията в Пирин Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България. Друга процедура пък бе стартирана заради случай, сходен с този на Витоша – одобрението на Общ устройствен план на Община Царево, който предвиждаше застрояване на крайбрежието на Природен парк Странджа.

сряда, 11 май 2011 г.

Поредната изцепка на пожарникара

Вероятно много хора като мен са се възмутили от тъпите изказвания на нашия премиер, но не мога да не коментирам няколко момента от последните му изблици при откриването във вторник 10 май 2011на конференция за представяне на секторна стратегия за привличане на инвестиции в България.

1. Ядрена енергетика – то стана ясно, че генерал-губернаторът на татковината ни, назначен от Русия – г-н Златев е казал на своя сол ташак, че строителството на АЕЦ Белене е безалтернативно и сега нашият скудоумник повтаря. То след като В. Каролев е част от консултантите, които ще ни кажат ще го бъдели новият мирен атом и след последното му интервю за 24 часа, в което той яко подпира проекта, не знам дали има някакви съмнения. Сега просто чакаме консултантът да нагласи цифрите и да направи някакъв модел и сме готови.

2. ВЕЦ – то и аз искам, ама не може. Някакви несвързани бръщолевения за Австрия и толкоз. Както обясних за ски пистите: малко над 13 % от територията на България е с надморска височина над 1000м. А за да се произвежда е нужна доста вода и денивелация. Но след като изсякохме горите от къде ще дойде тази вода, а като нямаме планини – къде ще е този пад? У нас има мрежа от около 540 реки, повечето от тях — с изключение на река Дунав, са сравнително къси и с ниски водни нива. Аз работя за един ВЕЦ и имам някаква представа. Хубаво е да имаше повече, но практически хидроенергийният потенцял в тази област у нас е изчерпан. Реките, които са останали неоползотворени нямат икономическа перспектива да се разработват. За да не бъда голословен ето ви нещо полезно: Количеството енергия което водата носи може да се изчисли по следната формула:
Е = М х g x H = V x ? x g x H
Където:
Е – Потенциална енергия.
М – Маса на водата преминала през сечението на реката.
g – Земното ускорение (9 . 81 m / s 2 )
H - Денивелация
V – Дебит на водата
? – Плътност на водата

За да определите средно годишният дебит на водата е необходимо да направите точни измервания на водният поток за възможно най-дълъг период от време.

3. Ски писти – а тях къде? Явно Цеко Минев и Цветелина Карагьозова са подготвили мозъчния титан от Банкя, за да повтаря глупавите сравнения с Австрия. Нови писти... дори не знам имали смисъл да споменавам .. но пак погледнете статистиката – едва 2,5% от територията на страна е с надморска височина от 1600м и на горе. При площ от около 110 хил. km2 площ, (от които 110 510 km² суша и 333 km² вода) това прави 2762 км2 . То цялото това изказване на мен ми звучи Всичко Мара втасала само ски писти си не направила. Ама той нали Бойко построи всички магистрали у нас, южния воден канал на София, завода за боклук и куп още други прекрасни неща и всичко ни оправи, така че редно и ски писти да ни организира.

вторник, 3 май 2011 г.

Искат зимата да започва ноември

Под заглавие „Бизнесът иска зимният сезон да започва от средата на ноември” Дир.бг / Бизнес на 13:36, 18 април 2011 публикува следната статия

Само ще спомена, че ако ще по 5 оръдия на км метър да се сложат това няма как да стане, ама нейсе

Зимните ни курорти настояват националната реклама да се преориентира към нови дестинации, сред които е Турция, поради спада на посещения от традиционните пазари - Великобритания, Ирландия и Русия заради финансовата криза.

Според туристическия бизнес зимният сезон би трябвало да започва по-рано - например от средата на ноември или началото на декември като се разчита на по-мощни системи за изкуствен сняг.

Около тези становища се обединиха представители на ски курортите в страната, които оповестиха днес пред медиите резултатите от зимния сезон 2010 - 2011 г. и очакванията си за туристопотока и заетостта на базите през следващата зима, предаде БТА.

От бранша припомниха, че летният туризъм е с около два месеца и половина по-дълъг от зимния. В Турция вече увеличиха летния сезон.

Ако привлечем само една малка част от скиорите на Истанбул в България, можем да си осигурим ръст от 3-4 на сто средна заетост на базата през зимния сезон, каза Мариян Беляков, изпълнителен директор на "Пампорово" АД. Нели Сандалска, председател на Съвета на директорите на "Бороспорт", отбеляза, че Турция е потенциален пазар за зимния туризъм и страната ни може да разчита от там да дойдат високоплатежни клиенти.

Страната трябва да обърне поглед и към гостите от Румъния, Македония, Сърбия и най-вече към българите, за да разнообрази пазара на зимния си туризъм, смята бизнесът.

Страната се нуждае от целенасочена и адекватна национална туристическа реклама, категорична е Нели Сандалска. Тя съобщи, че макар и минимално, но има намаление на записвания на туристи от Великобритания. Сандалска посочи, че страната ни там е известна като дестинация основно за начинаещи скиори с добри ски-училища. Подобни почивки обикновено са семейни и се избират от жени, каза Сандалска и отбеляза, че националната ни реклама обаче се излъчва по телевизионни канали, от които се интересуват предимно хора, свързани с бизнес-пътуванията.

От бранша поискаха и преодоляване на визовите проблеми за турските и руските граждани. Турция и Хърватия вече имат безвизов режим с Русия, а това са основните конкуренти на България.

По данни на туристическия бранш през последните седем - осем години цените на хотелиерските и ски-услугите са замразени или има минимално увеличение.

Спадът на чуждестранните пазари се компенсира от посещенията на българите, отбелязаха от ски курортите. Боровец и Пампорово отчитат ръст на българските посещения от около 45 на сто.

Увеличение от 30 на сто на гръцки, турски и румънски туристи има в Пампорово. От Боровец съобщават за спад при гръцките туристи. От Банско отчетоха положителното влияние на организирането на международни състезания в курорта, но заявиха, че в тази област страната ни чувствително изостава от сходни дестинации в Европа.

По данни на Националния статистически институт, цитирани от Ива Якимова от министерството на икономиката, тази зима страната ни е посетена от 710 956 чуждестранни туристи, което е с 4,8 на сто повече спрямо миналия сезон. Приходите от международен туризъм са 203,9 млн.евро или с 2,3 на сто повече спрямо зима 2009 - 2010 г.

Само в Пампорово има ръст на приходите от български туристи - пет на сто спрямо миналия сезон, а при останалите - намалението е 5 на сто.

Редактор Гергана Мишева

Ударно да урбанизираме планината

На 29 април 2011 г., Национална гражданска коалиция „Природата за хората и регионите” се срещна с министър Трайчо Трайков, за да го запознае със сериозни пропуски в новосъздадения Закон за горите, които на практика блокираха инвестициите в планинските региони, свързани със зимния и летен туризъм.

Коалицията поиска две наложителни законодателни промени в "Закона за устройство на територията" и "Закона за горите". Първото искане е свързано с равностойно третиране на ски пистите като открити спортни обекти от "Закона за устройство на териториите", така както законът се прилага за откритите кортове за тенис и бадминтон, площадките и алеите за колоездене и конна езда, откритите плувни басейни, откритите пързалки за зимни кънки и др.

Коалицията предложи и конкретен текст за промяна на абсурдите в чл. 73, който се позовава на несъществуващи правилници, планове и нормативни документи. Става дума за така наречените в закона областни планове за развитие на горските територии, чието създаване и влизане в действие може да се очаква най-малко след 3-4 години. А това означава спиране на инвестиционната дейност в планинските региони, чиято икономика зависи само и единствено от развитието на зимния и летния туризъм.

Министър Трайчо Трайков пое ангажимент Министерството на икономиката, енергетиката и туризма да изработи становище по поставените искания за законодателни промени от коалицията и да бъде изпратено до МОСВ, за да се вземе предвид при изработване на новите Планове за управление на природните и национални паркове.

Прессъобщение
НГК „Природата за хората и регионите”
29 април 2011 г.
http://spasi-vitosha.blogspot.com/2011/04/blog-post_05.html

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ