петък, 20 декември 2013 г.

Огледало

Той даде вастта на ДПС
Той твърди, че протестите са платени
Той е в международна изолация
Той организира контрапротести
Той е фикус
Той се креи зад жени
Той твърди, че между БСП и Атака никога не може да има съюз
Той не беше опозиция на ГЕРБ
Той е критикуван от собствените си евродепутати
Той говори за „реиндустриализация”
Той представя кремълския евразийски съюз в България
Той е ЗА АЕЦ Белене и Южен поток
Той има богати приятели, които му плащат в чужбина
Неговата партия винаги използва националистически фаос

Защо всички виждат в него само голото тяло на Сидеров, когато аз говоря за Станишев

понеделник, 16 декември 2013 г.

петък, 6 декември 2013 г.

Кмета на Банско, пръв защитник на Юлен и доказан престъпник

Кметът на Банско инж. Георги Икономов е уличен в документална измама с цел присвояване на голяма сума пари от бюджета на република България.

Георги Икономов заобикаля тежката присъда, чрез постигнато споразумение между Районен прокурор Васил Чекански от Районна прокуратура град Разлог и защитника на Икономов, адвокат Лиляна Главеева. Споразумението е постигнато в Районен съд гр.Разлог на 23.04.2003 година, когато на същата дата е влязла и присъдата по дело номер-316/03год. Георги Икономов се признал за виновен за това, че през м, Март до м. Май на 1997 година при условия на продължавано престъпление съставил неистински документ, за което му е наложена глоба в размер на 500лв. 

Също така през м.Май до м.Юни 1997 год. Икономов съзнателно се ползувъл от неистински официален документ за което получава глоба в размер на 200лв. Този документ е доказателство за това, че кметът на курорта Банско е съставял и използвал неистински документи с цел лични облаги. 



петък, 11 октомври 2013 г.

Без НеЯсноти за Банско

Коалицията "За да остане природа в България" представи на пресконференция в БТА факти и документи, които опровергават всички спекулации за неясноти в концесията за ски зона „Банско“ в Национален парк "Пирин". След като през 2011 г. МОСВ установи, че при изграждането на ски зоната са застроени и се експлоатират 65 ха повече от разрешената концесионната площ, днес, три години по-късно, трето правителство подред оправдава безсилието си да се изправи срещу нарушителите и да разтрогне концесионния договор с недодялани твърдения за неясноти и неточности във въпросния договор. Вместо да окаже контрол и да потърси отговорност за нарушенията, установени от МОСВ, правителството открито изразява подкрепа за разширение на ски-зоните в Национален парк "Пирин". 

понеделник, 7 октомври 2013 г.

Становище на БААТ по въпроса за втори кабинков лифт на Банско

След силното отворено писмо на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТА) и Българската асоциация за алтернативен туризъм (БААТ), относно Закона за горите, идва нова доза истини за ски спорта и псевдо туризма в България.  Благодарение на поредица от управленски грешки, некомпетентност и съмнителни бизнес практики беше допуснато от местните администрации и централната власт едно ненужно свърхзастрояване в цялата Разложка котловина. Днешните опашки пред лифтовете са резултат именно на тази недалновидна политика, заявяват от БААТ.

петък, 20 септември 2013 г.

Добринище, новата цел

След като кмета на Община Банско забрави, че и Добринище е в същата и се наложи да се поправя, днес виждаме, че нащата са много мътни.  Явно приближеният до Цеко Минев кмет лъмти да стане съучастник в заграбването и на този курорт. Да видим:


Гражданите на Добринище предприеха протестни действия на Хижа Гоце Делчев тази сутрин
20 септември 2013 | 10:13
2 коментара | 1145 прочита
 http://pirinsko.com/grajdanite-na-dobrinishte-predprieha-protestni-dejstviq-na-hija-goce-delchev-tazi-sutrin-291.html

Около 60 души-граждани и хотелиери от Добринище са се събрали тази сутрин на хижа "Гоце Делчев". Те са дошли да изразят не съгласието, защото по думите им Община Банско иска да бутне чайната и ски-гардероба, които са наети от лицето Георги Йовчев, който е управител на фирма "Сигма ски". Въпросната фирма притежава хотел "Добринище" и лифта над курортното градче.
По думите на недоволните граждани, кметът на Банско Георги Икономов иска да присвои мястото, където се намират в момента чайната и ски-гардеробът.
"От 27 години Чайната на хижа "Гоце Делчев" работи без да е спирала, а днес тя се оказа незаконна, според община Банско". Ние сме от три години наематели на чайната и на ски-гардероба и едва днес разбрахме този факт", коментира Георги Йовчев. По думите му, ако собствеността бъде придобита от община Банско, около 20 човека от Добринище ще останат без работа.
"Миналия петък внесохме жалба до съда, но никой не ни е обърнал внимание до този момент", каза още Йовчев.
На мястото в момента са дошли и хора, изпратени от община Банско, които се очаква всеки момент да започнат да роват постройките. Протестиращите са  силно разгневени. На мястото има и полицейско присъствие.

вторник, 17 септември 2013 г.

Експертиза на териториалния план на ски зона Банско ще търси решение за концесията

17:13 | 17.09.2013 | 240 прочитания | Медияпул


Експертиза на териториалния устройствен план на ски зоната Банско ще търси решение на правния казус с разминаванията на площите в концесионния договор с дружеството "Юлен" за ползване на част от Националния парк "Пирин" е реално ползваната от собственика на ски съоръженията площ. Това стана ясно от думите на министъра на околната среда и водите Искра Михайлов пред журналисти във вторник. Часове по-рано природозащитници заявиха, че внасят сигнал до главния прокурор за престъпно бездействие на държавни служители и предоставяне на подвеждаща информация от страна на концесионера, довели до доказано несъбиране на над половин милион лева от концесионни такси в ски зона Банско.

Става въпрос за откритото преди около две години надвишаване с 64 хектара на ползваната от "Юлен" площ спрямо разрешеното в сключения концесионен договор. След редица преговори и спорове между Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и "Юлен", за което стои един от основните акционери в Първа инвестиционна банка Цеко Минев, който е и шеф на ски федерацията, превърнала курорта с редовно поле за своите изяви, бе постигнато споразумение, че разминаването се дължи на непрецизирана формулировка на обекта за ползване в концесионния договор и в териториалния устройствен план на ски зоната, одобрен от община Банско. В концесионния договор пише, че “Юлен“ получава 99.55 хектара от парк “Пирин“ при граници, одобрени от кмета на Банско в Териториалния устройствен план на ски центъра. Оказва се обаче, че тази площ не отговаря на конкурсните книжа за концесията, тъй като в тях е посочено, че обектът на ползване е с обща площ 818.46 ха.

За решаване на казуса бяха създадени шест работни групи, четири ото кито са завършили работата си и са предали докладите си, коментира Искра Михайлова.

Остават две работни групи, които е трябвало да обобщят информацията за инфраструктурата - обектите, които се намират на територията на концесията в Пирин. "Тази информация не достига и аз съм с намерение да прекратя работата на групите и да поискам експертиза по отношение на териториалния устройствен план, на чиято база лежи концесията, и оттам нататък да вървим към решение по правния казус. Очевидно ще ни трябва помощта на Министерски съвет", заяви Искра Михайлова. Тя уточни, че експертизата ще бъде поискана от компетентните министерства, които се занимават с устройство на територията.

С това досега се занимаваше Министерството на регионалното развитие, но новосъздаденото Министерство на инвестиционното проектиране трябва да поеме функциите по териториалното устройство. Все още обаче не са приети всички законови поправки, за да може новото ведомство да заработи по тези въпроси.

По-рано през деня от екокоалицията "За да остане природа в България" заявиха на пресконференция, че няма резултат от сформираните работни групи за решаване на проблемите с концесията за ски зона Банско. Ще бъдат внесени сигнал сигнал и документи до главния прокурор за несъбирането на над половин милион лева от концесионни такси в ски зона Банско за периода от 2002 до 2011 г., съобщи Тома Белев от Асоциация на парковете в България, която е част от "За да остане природа...". Сотир Цацаров ще бъде алармиран и за престъпно бездействие на институциите, въпреки констатациите на Сметната палата, че десет години концесията е била без контрол.

Коалицията попита Михайлова защо шест месеца след публикуването на доклада на Сметната палата за нарушения в ски зона Банско, няма реални действия на институциите, защитаващи интересите на държавата.

Община Банско не иска да контролира своето акционерно участие в "Юлен", коментира Любомир Костадинов от българския офис на международната екоорганизация WWF. По думите му екоактивистите ще потърсят информация от общината по този въпрос, съгласно Закона за достъп до обществена информация. Повод за реакциите на природозащитниците е декларираната от правителството подкрепа за разширяването на ски зона Банско в границите на Национален парк Пирин и предвиденото изграждане на нов лифт.

Част от забележките в доклада на Сметната палата засягат и формулата, по която се определя концесионната такса и плащанията на концесионера, това очевидно трябва да бъде обект на решение, коментира от своя страна екоминистърът. "Аз трудно мога да преценя какви са загубите или ползите на държавата, но мога да кажа, че ако договорът беше перфектен, ние с вас нямаше да си говорим за него и щеше да си функционира. Очевидно договорът има недостатъци, включително и методиката за определяне на концесионната такса", посочи Михайлова.

понеделник, 9 септември 2013 г.

Държавата подкрепя изграждането на втори кабинков лифт в Банско

Втори кабинков лифт ще се строи над Банско, правителството застава зад проекта. Това увериха вицепремиерът Даниела Бобева и заместник-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев на поредица от срещи с представители на туристическата индустрия в Разлог, Банско и Добринище. 

понеделник, 2 септември 2013 г.

Статистика

В момента на туристическия пазар в световен мащаб са регистрирани общо 2000 ски курорта и над 6 млн. хотелски легла.

сряда, 28 август 2013 г.

Днес :: Как човек може да изгуби чанта със 100 хил. лв? Много лесно, но трябва да е депутат от ДПС


Как човек може да изгуби чанта със 100 хил. лв? Много лесно, но трябва да е депутат от ДПС

28.08.2013 13.29
Някак незабелязано мина новината, че депутатът от ДПС Рамадан Аталай е изгубил чанта със 102 000 лева. Ако това се беше случило например в Германия, Франция, Англия... отзвукът щеше да е грандиозен. Медиите щяха да разкъсат депутата и следствените органи щяха да са принудени да дават бързи отговори.

При подобна случка въпросителните са не една или две, а доста повече. Как така народен представител се разхожда с такава крупна сума в брой? От кого е взел парите? На кого ги носи? Въпросите са безброй... отговорите обаче, поне за сега са нула.

Според сайтът centralnews.bg, който публикува информацията за чанта с парите, фактологията е следната. Аталай изгубил 100-те хиляди на бензиностанция до севлиевското село Ряховците. Крупната сума изпаднала с чанта от колата, с която пътувал - Ауди А8. Служителите сигнализирали за изгубените пари в полицията, откъдето издирили колата и собственика им.

Въпреки добрата воля на служителите, след като се върнал за парите депутатът недоверчиво настоявал да им се направи експертиза и да бъдат преброени от полицаите. В чантата били намерени и бележки, на които са имена на гори и местонахождението им, а срещу тях стойността им в левове. Според centralnews.bg, парите в чантата вероятно са от далавери с гори.

Няма съмнение, че депутатът ще намери правдоподобна версия за 100-те хиляди лева, които разхожда в колата си. Все пак е потъврдил, че парите са негови. Тоест, не е пробутвал версията, че са му спретнали някаква постановка. Сигурно на камерите на бензиностанцията ясно се вижда от чия кола е изпаднала чантата. Каквото и да предполагаме обаче, всичко остава в сферата на вероятностите. Ако изобщо се чуе нещо повече за тази чанта с пари, то ще е нещо от сорта – заем, кредит, пари от продажба на имот и прочие невинни версии.

вторник, 13 август 2013 г.

Супер измамата „Супер Боровец”

Препубилкувам една интересна статия, показваща интелектуалната нищета на строителите на ски курортите в България.  Много факти в текста са леко преекспонирани, найвно представени или неразбираеми за автора, но като цяло важните констатации са направени. 

June 27, 2013  http://samokovest.com/

След десет години лъжи и измами най-сетна на заседанието на Общински съвет Самоков истината, че „Рила-Самоков 2004” АД никога не е имало намерения да инвестира в каквото и да било, и че единствената му цел е била да източи капиталите на дружеството чрез свързани лица беше казана ясно, открито и на висок глас. Въпросът е защо едва сега, госпожи и господа общински съветници? Когато близо 20 000 000 лева изчезнаха от финансовите активи на „Рила-Самоков 2004” АД и потънаха в личните сметки на неизвестно колко и кои свързани с далаверата нашенски и чужди играчи. Защо едва сега се втурнахте демонстративно да защитавате общинските интереси, когато вече те безвъзвратно са предадени? А по-голямата част от вас са общински съветници вече няколко мандата. До 2011 година, до последните местни избори, наши избраници и довереници бяха и новите представители на общината в дружеството Георги Димитров – икономист и Екатерина Вададжийска – адвокат. Защо едва сега леете крокодилски сълзи, когато източените 20 000 000 лева не могат да бъдат възстановени по никакъв начин?

На днешното заседание на Общински съвет Самоков, с три месечно закъснение, беше разгледан финансовия отчет на „Рила-Самоков 2004” АД за 2012 година. Отчетът представи Павлина Калчева от фирма „Хроника„ ООД, обслужваща счетоводно дружеството. От доклада стана ясно, че отпуснатият през 2009 година кредит на „Транс Болкан Инвестмънт  Лимитид” в размер на 7 000 000 евро, или 14 000 000 лева, който ведно с лихвите към днешна дата възлиза на близо 20 000 000 лева няма да бъде върнат, тъй като кредитополучателят е неплатежоспособен и по всяка вероятност ще влезе в процедура по ликвидация. ТБИЛ е една от метаморфозите на един от основните акционери в „Рила-Самоков 2004” АД – Георги Крумов и неговия „Икуест”, и така и не стана ясно какъв е правният й статут. При това заемът от милиони левове е даден без каквото и да било обезпечение. Договорът за кредита е подписан от изпълнителните директори Ал Харуси, представител на Оманския държавен фонд и Георги Крумов – на „Икуест”. По това време скандално известният Георги Крумов представлява и дружеството „Транс Болкан Инвестмънт  Лимитид” , получило кредита. Схема за източване капитали от дружества с държавно и общинско участие чрез свързани лица като по учебник. Договорът е сключен и при нарушение изискванията на устава на „Рила-Самоков 2004” АД, според който кредити по-големи от 500 000 лева следва да се отпускат само по изрично решение на Съвета на директорите. В случая такова решение няма!

На заседанието на общинския съвет присъстваше и Теро Пекка Халмаро изпълнителен директор клас „Б” в дружеството. Но той не даде нито един смислен отговор на зададените му многобройни въпроси. Още по-малко обясни защо до момента не е направено нищо и ще се предприемат ли някакви действия „Рила-Самоков 2004” АД да си върне парите по кредита.
Независимо от всички нарушения бившият кмет Ангел Николов, Бог да се смили над душата му за щетите, които нанесе на Самоковска община, като представител на общината в „Рила-Самоков 2004” АД лично е подписал решението за освобождаване на Георги Крумов от отговорност. „Да ти умре конят”, както се казва на жаргон. През цялото това време другите баш общинари, натоварени с отговорността да защитават общинските интереси – Юри Бодуров, който отгоре на всичко е бил председател на Съвета на директорите и Евелина Перфанова не довеждат до знанието на Общински съвет Самоков никаква информация за дадения кредит, за реда и начина на отпускането му, за нарушенията на устава на дружеството и на подписаното споразумение между основните акционери. Но, както СамокоВест писа в публикацията си „Общински служители получават незаконно пари от фирми” за двете години, в които са представлявали общината двамата са получили солидни суми от „Рила-Самоков 2004”, независимо че като държавни служители нямат право на възнаграждение съгласно чл.7 ал. 3 от Закона на държавния служител. Точната сума, с която са се обогатили общинските чиновници все още никой официално не е обявил, но в коридорите на властта упорито се говори, че надхвърля 50 000 лева.

В крайна сметка милионите ги няма, а както стана ясно от разискванията на днешното заседание на Общински съвет Самоков и от докладните на Георги Димитров и Екатерина Вададжийска за състоянието на „Рила-Самоков 2004”, няма никакви гаранции, че изпълнителните директори на дружеството няма да продадат еднолично и 2 000 декара общински земи, внесени в дружеството като апортна вноска. Междувременно останалите основни акционери продадоха акциите си с милиони левове печалба. Според твърдение на същия този Теро Пекка Халмаро, направено пред предишния състав на Общински съвет Самоков, “Главболгарстрой” е продал акциите си, същите, дето Симеон Пешов ги купи по-рано от Весела Кюлева, за 165 000 000 евро. Със сделката Пешов и империята му Главболгарствой са реализирали печалба от 150 милиона евро без всякакви разходи, понеже за всичките тези години нищо по проекта не е правено, а акциите нито вода, нито хляб искат. Най-малкото, което „Икуест” и вездесъщият Георги Крумов гушнаха от „Рила-Самоков 2004” са 20-те милиона лева от кредита. Каква е далаверата от джиросаните акции тепърва предстои да се разбере. На този етап единственият губещ, и то много губещ е Самоковска община. Без да слагаме в сметката милионите левове от общинската хазна, пръснати за поне 10 първи копки, никому ненужни проекти и съмнителна  инфраструктура.

Предвид големия обществен интерес, огромната щета, която понася община Самоков и не по-малката опасност да бъдат продадени и безценните хиляди декари земи без общината да получи и лев, СамокоВест ще продължи да отразява случващото се. Още повече, че съгласно взетото на днешното заседание решение на общинския съвет кметът на общината Владимир Георгиев и представителите Георги Димитров и Екатерина Вададжийска са длъжни да изискат писмено всички протоколи от заседанията на Съвета на директорите и на Общото събрание на „Рила-Самоков 2004”. Те са длъжни да предоставят на изпълнителните директори на дружеството всички зададени въпроси и в най-кратък срок да изискат писмени отговори по тях.

Вероятността обаче Самоковска община да има някаква, макар и нищожна, изгода от участието си в „Рила-Самоков 2004” е пълна нула. А прословутият „Супер Боровец” е хитро раздувана химера – капан за наивници.
Така че, плачете самоковци!

четвъртък, 11 юли 2013 г.

Какво трябва да направи държавата, за да запази Черноморието от застрояване?

В деня, в който за пореден път поредните управляващи хвърлят прах в очите на хората, реших да публикувам становището на Колация „За да остане природа в България“.  Да е ясно

вторник, 18 юни 2013 г.

Сряда 19ти от 18:00 - Среща в Изгрев за Новото трасе за трамвай

Утре, Сряда 19ти от 18:00 - в залата на ул А.П Чехов 16а ще се състои среща на гражданите от район Изгрев с главен архитект Петър Диков.

Темата на обсъждането ще е новото трасе за трамвай. Срещата е "извънредна" и е предизвикана от осветляването на поредица процедури на Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична Община, заповеди и решения на СОС, които са свързани със засегнатите от новопроектираната линия за трамвай територии. Проектираната трамвайно трасе би трябвало да свързва Кръстовището на Семинарията с кръстовището на Г.М. Димитров с Драган Цанков.

По- голямата част от дискусията по темата , особено във врузка с квартал Изгрев, премина на Facebook страницата :

Да спасим зелените площи в квартал "Изгрев"!

петък, 14 юни 2013 г.

Новият областен управител на Пловдив свързан с ПИБ

Спорните - София, Варна, Бургас и Русе все още се договарят
11:19 | 14.06.2013 | Mediapool
 
Първата порция от девет областни управители е назначена късно вечерта в четвъртък от Министерския съвет, съобщи правителствената информационна служба.

От тях шестима са от квотата на БСП, а трима на ДПС. Част от назначените са партийни кадри, но има и такива зад които прозират бизнес интереси като новият областен на Пловдив, който е свързан с Първа инвестиционна банка (ПИБ).


Новият областен управител на Пловдив свързан с ПИБ
Ясен е обаче новият областен управител на Пловдив – Венцислав Каймаканов, бивш изпълнителен директор на "Пловдив – Юрий Гагарин БТ",  която е собственост на фирми свързани с ПИБ, в която мажоритарен собственик е Цеко Минев. Той е номинация на ДПС.

"И този път БСП прави компромис със себе си. Дано всеки вижда какви жертви се правят от наша страна", коментира лидерът на социалистите в Пловдив Георги Гергов, цитиран от "Фокус".  Той обясни, че през 2005 г. БСП е направила компромис, за да влезе България в ЕС и сега повторно се прави такъв компромис. Гергов посочи, че решението е на премиера Пламен Орешарски и на партийните централи. "Договорката е на висшестоящия орган по процедура и по устав. Всичко това е договорено в един пакет. Факт е, че Венци Каймаканов е областен управител на Пловдив и БСП смята да работи добре с него", каза Гергов.

вторник, 11 юни 2013 г.

Топла връзка между КЗК и ПИБ помага на Цеко Минев да превзема бизнеси

Шефът на КЗК Петко Николов и нотариус Мариета Николова. Снимка: frognews
Шефът на КЗК Петко Николов и нотариус Мариета Николова. Снимка: frognews
Нотариусът на скандалната сделка, с която ПИБ отне от собствениците й фирмата “Глобъл Комуникейшън Нет” при изплатен кредит и я продаде на свое дъщерно дружество, се оказа не кой да е, а жената на шефа на КЗК Петко Николов.

неделя, 26 май 2013 г.

Гледай Истанбул, мисли за Пирин

Три големи небостъргача, които развалят историческия силует на Истанбул, трябва да бъдат разрушени, постанови истанбулски съд, съобщава "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА.

сряда, 22 май 2013 г.

Фирма "Юлен" дължи на държавата 562 000 лв. Тя не си ги иска

ПИК14:31 | 22.05.201

Скандално безгрижие на екоминистерството към парк Пирин установи одит на Сметната палата. От началото на концесията на скизона Банско през 2002 г. до сега концесионерът "Юлен" АД е плащал с 1/3 по-нисък наем. Натрупаната сума е 562 494 лв.
Никой министър на околната среда от 2002 г. насам - Долорес Арсенова (НДСВ), Джевдет Чакъров (ДПС), Нона Караджова (ГЕРБ) и сегашния Юлиан Попов, не си е мръднал пръста да ръчне концесионера "Юлен" АД да си плати дълга.
Ласкавото отношение на екоминистерството към злоупотребата с Пирин не е случайно. Собственици на фирмата-концесионер "Юлен" АД са офшорки - "Маренго трейдинг лимитид" от Кипър и "Т.А.К сървисис лимитид" от Британски Вирджински острови. Те държат съответно 42% и 23% от акциите на фирмата. Никой не знае точно кой стои зад нея, но е факт, че "Юлен" се радва на топли чувства от всички управлявали партии и се предполага, че ключови фигури от тези партии са акционери в офшорките.
"Юлен" АД се радва и на грижите на банкера-олигарх Цеко Минев, който е шеф на ски федерацията. Съпругата му пък държи потока от чужди туристи в Банско чрез своя туроператорска фирма. Адресът на "Т.А.К сървисис лимитид" е идентичен и с този на собственика на "Витоша ски" АД.
Одитната проверка на Сметната палата обхваща само периода от 1 януари 2009 г. до края на 2011 г. по време на управлението на ГЕРБ. Заключението е, че МОСВ на Нона Караджова не е било наясно кой трябва да проверява дейността на концесионера на скизона Банско. След натиск от природозащитни организации министерството призна, че концесионерът си е присвоил 58 ха повече от националния парк Пирин.
Докато беше премиер Бойко Борисов защитаваше нарушителя "Юлен" за своеволието да ползва с 1/3 повече площ с аргумента "ако го накажем ще се провали туристическия сезон". Лидерът на ГЕРБ и на държавата по това време не обели и дума, че същият концесионер плаща и с 1/3 по-нисък годишен наем (концесионно възнаграждение). Поне него да бяха взели управляващите от ГЕРБ. Но е факт, че и президентът Росен Плевнелиев безотговорно караше ски на Банско с рекламен стикер на частната фирма "Юлен". Което е абсурдно в белия свят.
Агенция ПИК отправя следното питане до служебния министър на околната среда и водите Юлиан Попов: Ще си изискате ли дължимите 562 494 лв. от концесионера на ски зона Банско?
Очаквайте подробности

четвъртък, 16 май 2013 г.

Още един незаконен лифт и две писти на Банско, признаха днес от МОСВ


След като вчера стана окончателно ясно, че лифтът на Платото е незаконен, днес мога да съобщя за още един незаконен лифт и две писти. 

 Преди почти два месеца попитах Министреството на околната среда и водите как са били съгласувани и изградени лифт „Железен мост- Платото“ и писти „Шилигарника – 2“ (писта №10) и писта „Стражите“ (писта №12) – (снимка 1, снимка 2, снимка 3 и снимка 4

с червено са незаконните обекти



В отговор на въпросите ми, МОСВО черно на бяло ми отговаря, цитирам:
„пистите и лифтът не са предвидени в Плана за управление“;

„посочените обекти не са включени в концесионния договор“;

„в МОСВ не са налични актове, издадени по реда на Закона за опазване на околната среда и Закона за защитените територии за съгласуването им“.
Ето и самата справка на МОСВ:

Следователно: имаме признание на МОСВ, че тези обекти са незаконни, тъй като не са били съгласувани, извън границите на Концесията по Приложение 1 към Договора за Концесия и не са били предвидени ТУП от 2001 година и ОВОС към него от 2000 година.

Относно лифт „Железен мост- Платото“, току що се натъкнах на допълнителна информация:

Разрешението за строеж е издадено месец преди въобще да бъде изработен новия териотиарно-устройствен план, в който уж е бил предвиден. Което е обаче още по-скандално е, че самият ТУП е одобрен от Община Банско в средата на месец Ноември 2005, а разрешението за ползване на построения вече лифт е одобрено точно пет месеца по-рано. Къде е ДНСК? Защо още не ми дават достъп до разрешителните, поискани от мен по реда на ЗДОИ?



Разбираме за строежите само по багерите

Интервю на Даниела АРНАУДОВА с Адв. Свилен ОВЧАРОВ, “Зелените адвокати”. 

сряда, 15 май 2013 г.

ПЕТЧЛЕНЕН СЪСТАВ НА ВАС ОТМЕНИ РЕШЕНИЕ НА МИНИСТЪРА НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ ЗА НАВЛИЗАНЕ В ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ НА НАЦИОНАЛЕН ПАРК „ПИРИН”

Има сериозно противоречие между площта по договора за концесия и устройствения план на защитената зона – е констатирал Петчленен състав – Втора колегия на ВАС в своето решение. Предмет на съдебния спор е строителството на нов ски лифт в местността Платото в Национален парк Пирин и преценяване необходимостта от извършване на оценка на въздействие върху околната среда. Съдебният спор е по искане на Асоциацията на парковете в България, а ответници са Министърът на околната среда и водите и "Юлен" АД, гр. Банско. Решението на Петчленния състав на ВАС, което е окончателно определя как ще се тълкува концесионния договор и всички инвестиционни предложения на концесионера „Юлен“ АД за срока на договора до 2031 г.

Изграждането на конкретното лифтово съоръжение не съставлява дейност по реконструкция, ремонт или поддържане без промяна на застроената площ , нито изпълнява критериите на т. 13, тъй като с него не се доизгражда съоръжение, одобрено с ТУП и ОВОС към него от 2000 година – сочи в мотивите си ВАС. Явното противоречие на инвестиционното предложение с действащия режим на опазване на защитената територия, сочи на недопустимост на неговата реализация – констатира Петчленния състав на ВАС. Иначе щяха да се изсекат и застроят над 1000 ха вековни гори в Национален парк Пирин, който е изключителна държавна собственост.

Съоръжението, предмет на съдебния спор, е построено през 2011 г. Съдебната експертиза доказа, че лифтът е разрешен от МОСВ и построен от концесионера „Юлен“ АД извън обхвата на концесията и извън зоната за ски съоръжения на плана за управление на Национален парк Пирин. Засягат се зони ІІІ и зона ІV на Националния парк, съгласно плана му за управление. Целта на забраната е за строителство на нови и разширяването на съществуващи ски-писти и съоръжения на територията на целия парк.

Та какво научихме днес от решението на ВАС:
1. Трябва да се правят ОВОСи. Този лифт беше допуснат с предварително изпълнение и без ОВОС. Тази практика на МОСВ трябва да се пракрати.
3. В Договора за концесия е ясно записано, че предмет на концесията е описаното право на ползване върху площ от 99,55 ха и индивидуализирани с граници съгласно приложение 1 към договор.
4. „Юлен“ не могат да строят извън обхвата на концесионната площ по Договора на концесия, както са описани границите по Приложение 1.
5. „Юлен“ не могат да строят навсякъде в рамките на ТУП (от 1000 ха).
6. В Пирин може да се строи само това, което е предвидено с ТУП и ОВОС към него от 2000 година, т.е. само на тези обекти от ТУП на "Ски-зона с център град Банско", одобрен със заповед № 09-13/2001. така както са били оценени от компетентния орган по околна среда с ОВОС към 2000 година. Само това! Аз веднага се сещам за един два лифта, които са пътници…
7. В националните паркове не могат да се строят лифтове, прикрити като туристическа инфраструктура.

И едно последно нещо, което показва ДНСК колко си вършат работа и защо отказват да ми дадат копие от разрешителните за въвеждане в експлоатация: „Юлен“ са построили незаконния лифт с 30 метра по-дълъг от това, което продажната администрация им е позволила. Дори и само това показва що за хора са и какво значение за тях имат документите..

СПРАВКА Пълният текст на решение по дело 3290 – 2013 е на адрес http://www.sac.government.bg/court22.nsf/d038edcf49190344c2256b7600367606/5d383d4d57bce128c2257b6a0056c6f1?OpenDocument

А ето и самият текст на решението:

понеделник, 6 май 2013 г.

Какво означават цифрите в становището на МОСВ за противоречия в концесионния договор за Банско?

Има ли наистина противоречия в концесионня договор за ски-зона Банско, или такива виждат само тези, които са го нарушавали многократно през годините?
След 2,5 години усилен труд, МОСВ запозна обществото с предявените от Юлен АД твърдения за противоречия в концесионния договор за ски-зона Банско: Становището на МОСВ .

сряда, 17 април 2013 г.

WWF - Държавата 10 години не е контролирала концесията за ски зона Банско в Национален парк Пирин


Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ (сред чиито основатели е и WWF) разгледа току-що излезлия одит на Сметната палата на концесията за ски зона Банско в Национален парк Пирин, за която отговаря Министерство на околната среда и водите.

Въпреки обществения интерес към случващото се в Национален парк Пирин докладът показва, че през почти цялото време от старта на концесията през 2001 г. до днес държавата не е контролирала ставащото в ски зона Банско.

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ отново настоява да не се одобряват предложените от община Банско промени в Плана за управление на Национален парк Пирин, които допускат разширяване на ски зона Банско, както и ново строителство във и извън границите на концесионния договор с „Юлен“ АД.

Какво пише в доклада на Сметната палата?

Докладът показва, че в екоминистерството не е изградена система за контрол на концесията, която да дава своевременна информация за действителното изпълнение и да се взимат решения, които водят до реализирането на целите на концесията и защита на обществения интерес.

Осем години - до месец октомври 2009 г. - контролът по договора не е структуриран съгласно изискванията на Закона за концесиите и не са определени длъжностни лица, които отговарят за това в екоминистерството. Цели 10 години - от сключването на концесионния договор през 2001 г. до 2011 г. - няма утвърдени от министъра на околната среда и водите правила за контрол. На изготвените след това съдържанието не е изчерпателно.

Все пак през периода 2009 г. - 2011 г. от Регионалната инспекция по околната среда и водите - Благоевград е осъществяван контрол на дейността на концесионера по съответните специални закони по компоненти и фактори на околната среда. Издадени са шест наказателни постановления на „Юлен” АД за извършени нарушения по Закона за управление на отпадъците, Закона за водите и Закона за опазване на околната среда.

Между 2001 и 2011 г. в община Банско няма определено длъжностно лице за осъществяването на контрол по Закона за защитените територии и изпълнението на концесионния договор с „Юлен” АД.
От страна на Община Банско не е извършван контрол и на концесионната дейност на фирма „Юлен” АД, в която освен това общината е акционер с около 8% от акциите.

Коалицията „За да остане природа в България“ ще изиска по Закона за достъп до обществена информация на допълнителна документация за работата на министерството на околната среда и водите по концесията за ски зона Банско в Национален парк Пирин. 

петък, 12 април 2013 г.

Да си спомним за нарушенията в Пирин

Фондация „Витоша днес“

Преди няколко седмици Димитър Цонев беше попитан дали има безплатна ски карта от „Юлен“ Ад за ски зона Банско.  Бившият високоплатен ПР на БТК отрече и даже се възмути.  Но въпросът беше особено логичен с оглед на много натрапчивото му и тенденциозно отношение. 

И все пак защо Цонев беше толкова нахъсан срещу природозащитниците в студиото?

Ами много просто – Цонев е приятел с активния цековист Филип Цанов.  Топлата връзка между тях е фондация – „Витоша днес“.  В нея и двамата са управляващи, заедно с други видни фигури като Петьо Блъсков, управителя на "Нилана" Николай Тапаров и собственика на един от спечелилите консорциуми за изхранване на армията - Христо Чепишев.

Въпросната фондация е междувременно обявена в ликвидация.  Тя уж е трябвало да работи за развитието на столичния район „Витоша“, но с какво точно се е занимавала и за какво е лобирала, не мога да знам.

Така че следващият пък, когато някой „отговорен“ псевдо-журналист почне да разсъждава над темата ски и закононарушения, замислете се защо!

Ето и графика на свързаните лица, за да се знае:

сряда, 10 април 2013 г.

Бележки

Кратки бележки с впечатления от закрита среща  за Национален парк Пирин в Министерство на околната среда и водите, в която участваха още Община Банско, придружавана от консултанта си Филип Цанов, и концесионера на ски зона Банско „Юлен“, заедно с архитекта, изготвил териториално-устройствения план на ски зоната.

четвъртък, 4 април 2013 г.

Общ Устройствен План на Банско

Без много шум и фанфари, на страницата на Община Банско бе качена обща информация за новия Общ Устройствен План (ОУП) на Община Банско. 
Качени са:

1. Техническото задание
2. Набиране, систематизиране и анализ на информацията, необходима за изработване на общ устройствен план на община Банско.
3. Уточняващата информация.
За повече информация и въпроси: obabansko@dir.bg




Предварително мога да ви кажа, че няма смисъл да сваляте т. нар. „уточняваща информация“.  Там има само тези три дребномащабни картинки:



сряда, 3 април 2013 г.

Проблемите на парк Витоша не са в планината, а в София

01.04.2013 / 09:30 - citybuild.bg
Много неясноти има още по заданието за конкурс за визията на природния парк

сряда, 27 март 2013 г.

Концесията на ски зона Банско

Експертно становище

Относно: Публикуване на Договор за предоставяне на концесия върху защитена територия, изключителна държавна собственост, представляваща част от НП „Пирин, община Банско, обл. Благоевград за изграждане и експлоатация на „Ски зона с център гр. Банско“

сряда, 20 март 2013 г.

Доломити супер ски

Понеже на срещата в Банско, министър Добре си позволи да лъже грубо за Юнеско, Доломитите и ски лифтовете, специално за училите-недоучили публикувам една гугъл карта с основните курорти, включени в системата Dolomiti Superski.
Става въпрос за система от заплащане между 12 курорти с общо 1 200 км ски писти и 450 лифта... Звучи впечатляващо?!?!

Но има едно малко уточнение –

вторник, 19 март 2013 г.

Конференция за Витоша под егидата на архитектите

Архитект Георги Бакалов е роден през 1957 г. в София. Автор е на огромно количество успешни проекти. От две години е председател на Съюза на архитектите в България. През 1990 г. основава проектантска фирма, която изготвя устройствени планове, проектирала е над 50 хотелски комплекса, спа центрове.
----

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ