неделя, 24 октомври 2010 г.

Прозрачен ли е проектът на „Витоша ски”? Карта на сегашните и бъдещи съоръжения на Витоша

Постоянно получавам отзиви от хора или по някоя медия други се пеняват, че всичко за проекта на „Витоша ски” е прозрачно, че целият проект е публичен, че всичко е в нета и тн. Обаче това, не е истина. Има публикувана една „интерактивна карта” ето тук http://www.obichamvitosha.com/VitoshaProjectMap.swf?width=630&height=750, но тази схемичка е много условна, допуснати са умишлени грешки и от нея не може да се прецени от къде точно ще минават лифтовете, какъв е терена и трасетата на предложените писти и какво ще се промени от новата инфраструктура. За това си направих елементарното усилие да нанеса съществуващите лифтове / влекове на една гугъл карта. На нея всичко се вижда и е ясно, може да се разгледа и терена, да се прецени коректно какъв е наколна и дали ще е удачен за ски писта, щото от всеки баир писта не става. Така че, ако „страхотните поддръжници” на проекта и самият „прозрачен инвеститор” желаят да покажат на нея какво смята да прави „Витоша ски”, могат да го нанесат на нея и тогава и аз ще се съглася, че е ясно. Но до тогава... Думи, думи.


Вижте Нова ски зона "Алеко"- Спаси Витоша на по-голяма карта

сряда, 20 октомври 2010 г.

Да си напазаруваш министър или как ските станаха новият любим спорт на държавата

Тези дни се зачетох в една статия с интервю на Свилен Нейков, министър на физическото възпитание и спорта. Ето и линк, ако ви интересува.

Искам да изведа акцентите, които аз съзрях в интервюто. Министърът казва, че от 2011 г. приоритет ще са федерациите, чиито състезатели имат шансове да донесат олимпийски квоти за игрите в Лондон през 2012 г. и да се наредят сред първите 8 в дисциплините си на олимпиадата, тоест това е група от 54 елитни спортисти. Спортовете са били редуцирани според резултатите им от последните 3 олимпиади (Сидни, Атина и Пекин) и тези, които са донесли медали или точки с класирането си в осмицата в дисциплините си, са класирани по-напред.
Останалите федерации – на неолимпийските спортове или тези, които са по-скоро хоби – дартс, билярд и т.н., ще бъдат подкрепени от държавата „морално” (това е доста мехотвроно, но до някъде оправдано), но ще се наложи да кандидатстват за финансиране с изготвени от тях проекти, които ще бъдат разглеждани от специална комисия в министерството и ако получат одобрение, тогава ще им бъдат отпуснати субсидии. Това означава, че без тези проекти те няма да бъдат финансирани от държавата.

До тук добре, звучи разумно и правилно – Олимпиадата е висш форум, който създава положителен имидж на страната и който може да привлече вниманието на младите и на аматьорите.
И стигаме до оксиморона на министъра: „Ще заложим и на някои масови спортове, които имат социално значение - като ски и баскетбол например.” От къде да започна.

събота, 9 октомври 2010 г.

Сигнал за Нарушаване на Общия Устройствен План и Незаконосъобразно Строителство до Парк „Витоша”

Публикувам един интересен майл, който получих вчера като  на майла ми spasivitosha (at) gmail (dot) com. Не съм сигурен за тази ситуация, защото това е анонимен майл, но все пък мисля, че е относимо към моята тематика. 


Уважаеми Дами и Господа,

петък, 1 октомври 2010 г.

Обсъждаха изграждането на ски влек в обхвата на СТЦ „Перелик”

Публикувам една сравнитлно относима новина от този сайт

Обсъждане на доклада за въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение за изграждане на стационарен ски влек и прилежаща обслужваща зона в обхвата на СТЦ „Перелик” се проведе в община Смолян. Форумът откри инж. Румяна Янчевска – зам. -кмет на община Смолян, а Петър Пачилов и Кирил Асенов представиха инвестиционното предложение. Те подчертаха неговото значение за развитието на туризма и съживяването на икономиката в Смолян и селищата наоколо. Това е част от проекта СТЦ „Перелик”. Ски влекът ще има дължина 550 м. с превишение 105 м. и ще превозва 550 човека на час, което ще рече, че 100 – 120 души ще могат да се спускат по пистите няколко пъти на час. Пачилов и Асенов откроиха необходимостта от балансирано използване на планината и опазване на околната среда.
Христина Христова представи Доклада за ОВОС от името на екипа, който е работил по него. Тя обяви, че има писмено становище на РИОС – Смолян и помоли всички, които няма да могат да изразят своето становище по време на обсъждането, да го депозират в писмен вид, за да бъде взето под внимание. Христова подчерта, че: няма да се изграждат нови пътища до терена, няма да се секат дървета, няма да се коригира повърхността на средата, ЕVN ще използва природосъобразни методи за електрозахранване на обектите, ще се следи запазването на кристално чистия въздух на това място на планината, на водата, на почвата, на растителните и животинските видове, няма да има предполагаеми значителни въздействия по време на изграждането и по време на експлоатацията на проекта.
На обсъждането присъства почти цялата инженерна и архитектурно-проектантска гилдия, много млади хора, горски служители, еколози, природозащитници, собственици на гора и земя, граждани. Бяха поставени въпроси, изразени мнения и възражения от Марко Шарков от с. Солища, от Тодор Митов (младши) от Смолян, от Данаил Попов от София, собственик на вила в Широка лъка, от Никола Радев от Смолян, работещ и живеещ в Германия, от Илия Чернев от Широка лъка, от Румяна Янчевска, Кирил Асенов, Владимир Велев

Написано от control
Вторник, 24 Август 2010 23:04
rodopinews.com

Дори и в Банско разбраха ползите от устойчивия туризъм

Под гръмкото заглавие „Банско стана център на културата в Пиринско”, в. Струма анализира как с различни мероприятия и културни прояви, някогашното село без асфалтирани улици днес търси нови възможности за привличане на туристи. Въпреки смехът, който естествено ме напушва от оксиморона в заглавието, няма как да не отдам дължимото на развитието на тези инициативи. Че става въпрос за доста пошли и насипни прояви, понякога, е факт, но все пак този нов път пред курорта може да осигури много по-устойчив туристически поток, през иначе мъртвият летен сезон. Да, знам че на логото на ски курорта пише All seasons resort, ама все не става такъв.
Да се надяваме, че ще схванат, някой ден, Дай Боже, че със сеч на гората и ски сезон от 2 и половина месеца няма как да се изхранят. Ама да видим.

Авангардна новина

Община Крива паланка от Република Македония има редица трансгранични проекта с общини от нашата страна, сред които един проект за трасиране на ски пистите. Това ни информира кметът на Крива паланка Арсенчо Алексовски.

Македонските ни съседи са вече побратимени с Община Дупница, но им се ще и с Община Банско, а връзките им били отлични. Явно разчитат на помощ от Банско с цел „развитие” на Осоговската планина. А тя милата е толкова лавиноопасна, че няма накъде повече, но да видим, тази „инициатива”.

ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ