|
четвъртък, 26 април 2018 г.
България осъдена за втори път от Европейския съд за неспазване на европейското природозащитно законодат
Решение на съда за Пирин
|
България е осъдена заради необявяването на Рила Буфер
Иск, предявен на 24 февруари 2017 година – Европейска комисия / Република България
(Дело C-97/17)
Език на производството: български
Страни
Ищец: Европейска комисия (представители: П. Михайлова, C. Hermes)
Ответник: Република България
Искания
1. Да постанови, че, тъй като не е класифицирала като Специална защитена зона Орнитологично важното място „Рила" в неговата цялост, Република България не е класифицирала най-подходящите по брой и площ територии като Специални защитени зони за опазването на видове птици посочени в приложение I към Директива 2009/147/ЕО1 относно опазването на дивите птици, и по този начин не е изпълнила задълженията си съгласно член 4, параграф 1 от посочената Директива.
2. Да осъди Република България да заплати разходите по производството.
Правни основания и главни доводи
Делото се отнася до опазването на много видове застрашени птици по Приложение I от Директивата за птиците и техните местообитания на територията на планината Рила, разположена в югозападната част на България. Орнитологично важното място (ОВМ) „Рила" е едно от най-значимите места както в страната, така и в Европейския съюз за опазването на над 130 вида гнездящи птици. От европейско природозащитно значение са 41 вида, като един от тях е застрашен в световен мащаб.
Съгласно член 4, параграф 1 от Директивата за птиците, видовете, посочени в приложение I, подлежат на специални мерки по опазване на техните местообитания, за да се осигури тяхното оцеляване и размножаване в района на разпространението им. Също така, член 4, параграф 1 от Директивата за птиците гласи, че държавите-членки класифицират като специални защитени зони именно най-подходящите по брой и площ територии за опазването на тези видове.
Според Комисията, Република България е следвало да класифицира като СЗЗ ОВМ „Рила" в неговата цялост, но до този момент не го е направила. Комисията представя доказателства за орнитологичната важност на некласифицираните територии в ОВМ „Рила".
____________
1 Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 година относно опазването на дивите птици
OB 2010, L 20, стр. 7
Филм, който трябва да видите.
https://www.facebook.com/events/698133600577789/
16 May at 19:00–21:00 |
pin | Дом на киното / Dom na kinoto Sofia, ul. Ekzarh Yossif 37, 1000 Sofia, Bulgaria |
Навсякъде по света хората са зависими от рибите като поминък, тяхната икономическа стойност и важността им за доброто фукциониране на екосистемите. Но рибите също зависят от хората, за да могат свободно да мигрират, да живеят и да се размножават. За около 15 000 вида сладководни риби е известно, че мигрират по някакъв начин по време на техния жизнен цикъл. Около 1100 от тях са мигриращи на дълги разстояния риби, които зависят от свободно течащи реки, включително емблематичната европейска змиорка, която мигрира на повече от 10 000 км между Саргасово море и европейските реки. Здравите, свързани реки са в основата на човешкото съществуване. Най-малко четвърт милиард души зависят от сладководната риба като основен източник на храна. Свързаната с това рибна промишленост е жизненоважен икономически ресурс, който възлиза на 90 милиарда долара годишно само в САЩ. Изчезнат ли рибите, ще изчезнат и другите животни, ще изчезнем и ние.
......
Балканите – регион изключително богат в културно и езиково отношение; регион с богата история; регион, в който някои историци смятат, че са се зародили цивилизациите – са домът на последните диви реки в Европа. Мащабно проучване в хидроморфологично отношение на 35000 км реки на Балканите показва, че 30% от реките са напълно девствени, а 50% са в изключително добро състояние. Вдействителност може да се каже, че Балканите са Синьото сърце на Европа / Blue heart of Europe.
За съжаление обаче повече от 3000 язовири и деривации е предвидено да се изградят вбъдеще или вече са в процес на реализация, в допълнение на вече съществуващите повече от 1000. Тези язовири ще причинят необратими щети на реките, дивата природа и местните общности.
Вьоса – последната река без язовири в Европа.
Течаща през Албания, 270км буйна и неопитомена, свободнотечаща река – няма друга такава в Европа. За съжаление на Вьоса е предвидено да бъдат изградени 38 язовири.
"BLUE HEART"
Какво бихте направили, ако трябва да спасите последната дива река, течаща в близост до вас ?
Новият филм на Patagonia, „Blue Heart", продукция от Farm League, документира борбата на местните общности на Балканите, по специално Западните Балкани, да спасят техните реки - последните диви и свободно-течащи реки в Европа. Един филм изпълнен с много емоции и заряд. Филм, който трябва да видите.
Заповядайте. Очакваме ви на 16 май 2018г. в Дом на киното, гр.София. Начален час – 19:00. Очакват ви изненади с нашите специални гости:
г-н Александър Йованович – Кута – активист за спасяване реките в Сърбия
г-н Станислав Мънков – един от най-титолуваните риболовци с муха и шнур в България и на Балканите, с богат опит в развеждането на туристи.
г-н Димитър Манев – председател на българското каяк общество
г-жа Фиданка Бачева - Макграт - CEE Bankwatch Network
и др. специални наши гости. Всички те имат едно общо – обичат реките и са били в районите, за които разказва филма.
Вход за прожекцията: 5лв с ДДС.
Билетите ще се продават на касите на Дом на киното.
В момента не е налична предварителна продажба на билети.
Повече информация за кампанията и филма: https://blueheart.patagonia.com/
http://www.balkanrivers.net/en
И вие може да се включите като най-малкото подпишете петицията: https://blueheart.patagonia.com/take-action
Организатори: Сдружение „Балканка"
Партньори: Patagonia, EuroNatur, Save the Blue heart of Europe
сряда, 18 април 2018 г.
Съдът на ЕС постанови спиране на сечите в Беловежа и заплаши Полша с глоба
Финалното решение на Съда на ЕС от 17 април е, че в полската гора Беловежа, която е световно защитен природен обект от списъка на ЮНЕСКО, сечта е незаконна и продължаването й ще наложи тежки глоби на страната.
Това е голяма победа за дивата природа на Европа. Тя, както и европейското законодателство, не може да бъдат пренебрегвани. Министърът на околната среда на Полша, Хенри Ковалчик, трябва да оттегли разрешението за сечи. Неговата задача е да осигури опазването на природата на Беловежа за идните поколения.
Комисарят по околна среда Кармену Вела коментира в Туитър: Опазването на биоразнообразието е върховен прироритет. Приветсваме признаването на решението на съда от полското правителство и очакваме прилагането му.
Глоба от минимум 4,3 милиона евро, с възможност да достигне 100 000 евро на ден, заплашва Полша, ако сечта не бъде спряна.
Беловежката гора е най-добре запазената горска екосистема и последната равнинна вековна гора в Европа – дом на най-голямата популация на зубъра. Тя обхваща над 140 000 хектара в Полша и Беларус и на полска територия е част от европейската мрежа Натура 2000 и обект от световното природно наследство на ЮНЕСКО, и въпреки това е заплашена от тройно увеличаване на интензивността на сечите.
Случаят Пирин е идентичен - националният парк е защитен от националното, европейското и световното природозащитно законодателство, и започването на сечи и строежи в парка, в ущърб на българската държава и в услуга на интересите на офшорни фирми, ще доведе до реципрочни санкции от страна на Брюксел.
понеделник, 16 април 2018 г.
Войната по пътищата може да бъде решена за 6 месеца! На кой му пука?
Как? Цялата пътна мрежа в страната е покрита от камери за следене на трафика заради винетките (да, същата, закоято тепърва ще платим още 300 млн, а си я имаме!). Данните от тези камери вече се използват като доказателство в съда, тъй като записват часът, мястото и регистрационния номер на автомобилите. Системата трябва да бъде просто насторена, за да изчислява средната скорост за отсечката. В момента, в който се осъществи всеки шофьор ще започне да спазва скоростта, тъй като няма измъкване и не се мери моментната, а средната скорост. Подобно решение вече е осъществено в Сърбия на магистралата и шофирането по нея е вече много по-скопокойно. За да се случи и в България е нужно да бъдат приети съотевтните промени в нормативната уредба, за да се решат въпросите във връзка с електронните фишове и тн. Тези промени са подготвени и стоят на трупчета от няколко години. Вместо това само се дискутира да се облекчат правилата, за да карат шофьорите по-бързо. Впрочем защо в България по магистралите ограничението е е 140 км/ч.?!?!?! При това състояне на пътната мрежа и авттомобилния парк, това си е пълно престъпление.
Но да се върна на решението. Някой ще каже, че ограничението на скоростта не е достатъчно и тн. Въпросът е обаче съвсем друг. В момента, в който хората започнат да съблюдават едно правило, те започват да внимават и за други. Тези социални ефекти са били изследвани още от 60те години в Щатите, защото криминологията и обществените процеси, зад противоправните поведенчески модели са обект на научно, а не субективно познание. Най-известните от тези изселдвания за обществото носят името на „Теорията на счупеното стъкло", от която произлиза тактиката на „Нулевата толерантност". Знам, че битува доста превратно мнение за тези разработки поради причина на ниското ниво на запознатост с тях, но все пак има сериозна териотична и емпирична база, която подкрепа моята теза.
Така че решаването на въпроса за решаване на проблемите с многото катастрофи по улиците е само и единствено и въпрос на политическа воля, защото решенията са налице.
сряда, 4 април 2018 г.
Водохващания ПИРИН
Ето и текста на заявлението:
ОЩЕ ПОПУЛЯРНИ ПУБЛИКАЦИИ
-
До: МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ ПО ОКОЛНА СРЕДА СТОЛИЧНА ОБЩИНА "ВИТОША СКИ" АД ДИРЕКЦИЯ НА ...
-
Публикувам извадка от интервюто на Президента на БФСки Цеко Минев за "7 дни спорт" от Вал д'Изер, където той следи световното ...
-
Цеко Минев е основния двигател на новите проекти на Витоша и поради това считам за важно систематично да подредя данните, които са публи...
-
В продължение на темата за прозрачността на проекта на "Витоша ски" и предложените от тях лифтове, аз се постарах да изработя под...
-
Имам едно притеснение: „Добри“ инвеститори са решили да строят висока сграда в София, на ул. Шишман и Графа. До тук нищо изненадващо. ...